Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piechociński: potrzebne memorandum ws. efektywności spalania węgla

0
Podziel się

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński spodziewa się, że
najdalej podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 r. podpisane będzie międzynarodowe
memorandum dotyczące wycofywania pieców węglowych o niskiej sprawności, by ograniczyć emisję CO2.

bErmDjFN

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński spodziewa się, że najdalej podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 r. podpisane będzie międzynarodowe memorandum dotyczące wycofywania pieców węglowych o niskiej sprawności, by ograniczyć emisję CO2.

Według wicepremiera Polska powinna należeć do inicjatorów takiego dokumentu, służącego nie tylko ochronie klimatu, ale także promowaniu wykorzystania węgla w wysokosprawnych instalacjach, z zastosowaniem nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii.

"Podejmiemy wielką aktywność, mówiąc o tym, że dzisiaj przemysł węglowy - na przykładzie Polski - może zapewnić światu także ewidentny postęp w zakresie ograniczania emisji CO2" - powiedział w piątek w Katowicach Piechociński podczas obchodów Barbórki w Kompanii Węglowej.

bErmDjFP

"Chciałbym, aby najdalej na COP-ie (światowe spotkanie ws. ochrony klimatu - PAP) w Paryżu w 2015 r. zostało podjęte wspólne, ponadnarodowe memorandum, w którym dla krajów rozwijających się wycofujemy w perspektywie najdalej 10 lat piece o efektywności spalania poniżej 25 proc., a dla krajów rozwiniętych - 30 proc." - dodał wicepremier.

Jego zdaniem kraje rozwinięte, dysponujące najlepszą techniką i technologią, powinny zobowiązać się do tego, że "udostępnią technologię najwyższej jakości, efektywności wykorzystania węgla - nie tylko w energetyce - a wielka finansjera stworzy mechanizm, w którym te nowe technologie będą montowane także w tych krajach, które tego kapitału nie mają".

Piechociński podkreślił, że walka z emisją dwutlenku węgla nie może oznaczać eliminowania węgla jako paliwa w energetyce. Przypomniał, że co najmniej do 2050 r. węgiel będzie stanowił przynajmniej połowę polskiego miksu energetycznego.(PAP)

mab/ pad/

bErmDjGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)