Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński pyta o dywidendę i emisję akcji PKO BP

0
Podziel się:

Kto z rządu interweniował u prezesa i zarządu PKO BP w sprawie wypłacenia
dywidendy z tej spółki - pytał w środę na konferencji prasowej poseł PSL Janusz Piechociński. Zadał
też kilka innych pytań dotyczących tego banku. Według niego, pełne odpowiedzi są potrzebne, by
ocenić jak funkcjonuje system władzy publicznej w zakresie regulowania relacji pomiędzy aktywnymi
na polskim rynku firmami a Skarbem Państwa.

Kto z rządu interweniował u prezesa i zarządu PKO BP w sprawie wypłacenia dywidendy z tej spółki - pytał w środę na konferencji prasowej poseł PSL Janusz Piechociński. Zadał też kilka innych pytań dotyczących tego banku. Według niego, pełne odpowiedzi są potrzebne, by ocenić jak funkcjonuje system władzy publicznej w zakresie regulowania relacji pomiędzy aktywnymi na polskim rynku firmami a Skarbem Państwa.

Polityk nie chciał powiedzieć, jaka hipoteza kryje się za jego pytaniami. Podkreślał jednak, że rząd jest głęboko podzielony w sprawie dywidendy i emisji akcji PKO BP.

PSL sprzeciwiało się wypłacie dywidendy obawiając się, że ograniczy to możliwości udzielania kredytów przez PKO. Ludowcy boją się również, że podobnie postąpią inne banki, co doprowadzi do zmniejszenia akcji kredytowej w całej gospodarce.

Na początku czerwca PKO BP poinformował o planach wypłaty z zysku netto za 2008 rok 2,88 zł dywidendy na akcję, co oznacza, że do akcjonariuszy trafiłby prawie cały zeszłoroczny zysk netto banku. Wcześniej zarząd rekomendował, by bank nie wypłacał dywidendy za 2008 rok. Zarząd banku planuje emisję nowych akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy o wartości do 5 mld zł.

Piechociński dopytywał podczas środowej konferencji prasowej, kto wybrał doradcę emisji akcji firmę JP Morgan: czy wybrał ją prezes PKO, zarząd banku, ministerstwo finansów, czy może ministerstwo skarbu. "W jakim trybie dokonano wyboru? Kto go zatwierdził? Jaka była oferta JP Morgan?" - dociekał polityk.

Indagował również, czy prawdą jest, że w 2008 roku JP Morgan był podejrzewany o atak na złotego oraz jaką rolę odegrała ta instytucja w mechanizmie wdrożenia w polskim systemie bankowym opcji walutowych. Pytał też, czy prawdą jest, że JP Morgan reprezentuje interesy lub doradza podmiotom gospodarczym w sporach ze Skarbem Państwa.

Rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór powiedział w środę PAP, że na pytania dotyczące decyzji w sprawie wyboru doradcy oraz propozycji wypłaty dywidendy powinien odpowiedzieć prezes i zarząd banku PKO BP. "Ponieważ to były suwerenne decyzje prezesa i zarządu banku" - dodał Wewiór.

PKO BP działa na podstawie kodeksu spółek handlowych - odparła pytana o ewentualne naciski rządowe w sprawie wypłaty dywidendy rzecznik banku Izabela Świderek-Kowalczyk.

"Działamy na podstawie kodeksu spółek handlowych, swoją rekomendację w sprawie wypłaty dywidendy przedstawił WZA zarząd banku" - powiedziała w środę PAP Świderek-Kowalczyk. Odnosząc się do pytania posła PSL w sprawie JP Morgan, odpowiedziała: "W różnych procesach współpracujemy z doradcami zewnętrznymi, natomiast ze względu na tajemnicę handlową nie ujawniamy nazw tych podmiotów".

Decyzja w sprawie wypłaty dywidendy w PKO BP zapadnie na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki 30 czerwca.

Minister skarbu Aleksander Grad poinformował w środę, że resort skarbu porozumiał się z Ministerstwem Finansów w sprawie wypłaty dywidendy przez PKO BP.

"Premierowi udało się wypracować bardzo dobre rozwiązanie, kompromis pomiędzy nami (ministrem skarbu państwa a ministrem finansów - PAP). Ten kompromis będzie przedstawiony 30 czerwca na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKO BP" - podkreślił szef resortu skarbu.

Skarb Państwa posiada 51,24 proc. akcji PKO BP, a pozostali akcjonariusze - 48,76 proc.(PAP)

stk/ jzi/ dol/ bos/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)