Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński: rząd chce kontynuować deregulację

0
Podziel się:

Ambicją całego rządu jest kontynuowanie procesu deregulacji gospodarki -
powiedział we wtorek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. We wtorek rząd przyjął
projekt założeń do ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Ambicją całego rządu jest kontynuowanie procesu deregulacji gospodarki - powiedział we wtorek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. We wtorek rząd przyjął projekt założeń do ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Piechociński nazwał ten projekt czwartą deregulacją. "Projekt zawiera 50 bardzo konkretnych rozwiązań w blisko 30 ustawach" - wyjaśnił wicepremier na konferencji po posiedzeniu rządu. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, jego celem jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Ma temu służyć ograniczenie obciążeń administracyjnych i uproszczenie przepisów.

Jak mówił minister gospodarki, proponowane zmiany są istotne z punktu widzenia rozwoju polskich portów. "Wydłużamy termin na rozliczenie VAT-u dla określonej grupy wiarygodnych w obszarze relacji ze służbami celnymi podmiotów i wymuszamy na administracji celnej, fitosanitarnej i każdej innej działającej w przestrzeni portowej współdziałanie i koordynację działań tak, by odprawa mogła trwać w ciągu 24 godzin" - zapowiedział Piechociński. Jego zdaniem może to dać 200-250 tysięcy kontenerów dodatkowo przeładowanych w polskich portach.

Piechociński wyjaśnił, że projekt zakłada także m.in. wyłączenie z podatku VAT bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób niezamożnych korzystających z pomocy społecznej, natomiast propozycje dotyczące opodatkowania korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych zostały ponownie skierowane do konsultacji i analiz.

Deregulację nazwał "szczególnym zadaniem tego rządu i tej koalicji". "Bardzo istotne jest, byśmy mieli świadomość, że nie ma windy do sukcesu. Jest cały szereg drobnych pozornie przeglądów, działań, które trzeba z wielką starannością wprowadzać do praktyki gospodarczej, do relacji pomiędzy administracją a gospodarką" - zauważył Piechociński.

Jak poinformował we wtorkowym komunikacie resort gospodarki, projekt jest kontynuacją trzech wcześniejszych inicjatyw ministerstwa o charakterze deregulacyjnym, w ramach których dokonano łącznie 284 zmian w 109 ustawach. "Zniesienie samych obowiązków informacyjnych ujętych w projekcie założeń ustawy powinno przynieść przedsiębiorcom blisko 300 mln zł oszczędności rocznie" - napisano w komunikacie. (PAP)

her/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)