Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński: trzeba szukać ponadpartyjnej odpowiedzi na kryzys europejski

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne wypowiedzi uczestników debaty

# dochodzą kolejne wypowiedzi uczestników debaty

#

17.03. Warszawa (PAP) - Polska polityka powinna szukać ponadpartyjnej odpowiedzi na wyzwania globalizacji i kryzysu europejskiego - powiedział prezes PSL Janusz Piechociński podczas debaty zorganizowanej przez PSL i PJN w Warszawie. Z kolei lider PJN Paweł Kowal przekonywał, że należy iść w kierunku Europy równych szans.

"Szukamy - Paweł Kowal, Janusz Piechociński, PSL i PJN - solidarnej, wspólnej, ponadpartyjnej odpowiedzi na wyzwania globalizacji, na wyzwania kryzysu europejskiego. Europa w kryzysie przyspieszyła, w tym wielkim czasie niepewności. Szuka na nowo wartości, szuka na nowo i odświeża idee" - powiedział w niedzielę lider PSL w wystąpieniu podczas debaty zatytułowanej "Impuls dla Europy. Mniej regulacji, więcej konkurencji".

Piechociński podkreślił, że odpowiedzi na te wyzwania musi szukać także "polska polityka i polskie życie publiczne".

"Pamiętamy o Europie tylko wtedy, gdy zamrozi nam środki na jakiś program, albo () kiedy jest wielkie starcie o budżet. Zapominamy, że ta Europa, nasza Europa kształtuje się każdego dnia z naszym silnym, albo mniej silnym działaniem i staraniem" - dodał.

Podkreślił, że nie powinno się zapominać, że Polska współtworzy te procesy. Jego zdaniem, by mieć własne propozycje, trzeba dokonać uzgodnień ponad podziałami "na gruncie polityki krajowej".

Szef PJN Paweł Kowal powiedział, że do tej pory o Europie mówiło się "w kategoriach solidarności". Jak zaznaczył, zapomina się o słowie, które jest bliskie jego spojrzeniu na przyszłość Europy. "Postawiłbym na słowo +konkurencja+ - wyjaśnił. - To musi być projekt pójścia ku Europie równych szans" - dodał.

Według Kowala Polacy powinni się dogadać, "co do celu na najbliższe 7 lat". Jak zaznaczył trzeba pomyśleć, co zmienić w wydawaniu funduszy europejskich, by przynosiło to zysk.

Lider PJN przekonywał też, że można wrócić do idei rady integracji europejskiej, którą można nazwać radą ds. strategii europejskiej. Jak wyjaśnił w jej skład mogliby chodzić byli prezydenci, byli premierzy, eksperci, ludzie biznesu i rektorzy wyższych uczelni. Według szefa PJN rada powinna brać udział w dyskusji na temat takich zagadnień, jak paktu fiskalny, czy przeniesienie dwóch siedzib Parlamentu Europejskiego do jednego miasta (zamiast Strasburga i Brukseli - PAP).

W reakcji na pomysł Kowala, Piechociński zwrócił uwagę na rolę, jaką pełni obecnie Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która jest najważniejszą instytucją w skali "współodpowiedzialności za losy Polski".

Na potrzebę porozumienia ponad politycznymi podziałami - podobnie jak szef PJN - wskazał też europoseł tej partii Marek Migalski. Przekonywał, że polscy politycy powinni brać przykład z eurodeputowanych innych krajów, którzy potrafią współpracować, mimo że należą do różnych partii. Według niego istotą debaty PSL i PJN jest spotkanie dwóch partii reprezentujących koalicję i opozycję.

Również były poseł PJN Paweł Poncyljusz podkreślał, że oczkuje od rządzących, by w porozumieniu z opozycją określili na czym Polsce najbardziej zależy. "Mam nadzieję, że w Polsce jesteśmy w stanie zidentyfikować dwa-trzy problemy, które z punktu widzenia rozwoju naszej gospodarki są najważniejsze" - powiedział. Jego zdaniem pomoże to polskiemu rządowi w rozmowach z partnerami europejskimi.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski podkreśli z kolei, że Polska jest obecnie "w strefie bezpieczeństwa i rozwoju" i - niezależnie od problemów, jakie ma - znajduje się w najlepszym okresie w swej historii.

Pytany o zagrożenia stojące przed Europą polityk PSL podkreślił, że w ciągu 10 lat liczba osób czynnych zawodowo w UE zmniejszy się o 14 mln. "Społeczeństwo europejskie z wyżu powojennego przechodzi na emerytury. Jeżeli bezrobocie nadal będzie na takim poziomie, jak jest, to czekają nas kolejne olbrzymie problemy związane z finansami publicznymi. Chodzi o wypłacanie emerytur" - wyjaśnił.

Podsumowując spotkanie, Paweł Kowal podkreślił, że było ono "nauką dla polskiej sceny politycznej". Jak zaznaczył, docenia, że dostał zaproszenie do rozmowy najpierw od poprzedniego prezesa PSL Waldemara Pawlaka, a po zmianie władzy w PSL od jego następcy.

Janusz Piechociński zadeklarował chęć współdziałania z PJN na początku stycznia. O powołaniu centrum programowego politycy PJN i PSL poinformowali na początku lutego. Zapowiedzieli, że w ramach projektu odbędzie się cykl debat z udziałem przedstawicieli obu partii i ekspertów.

Druga z cyklu pięciu debat programowych PSL i PJN ma dotyczyć rolnictwa, małych i średnich przedsiębiorstw i innowacji. Temat trzeciej to kultura i edukacja. Czwarty panel ma być zatytułowany "Rodzina w centrum". Ostatni ma dotyczyć kształtu ustroju państwa. (PAP)

gł/ eaw/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)