Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński w rządzie. Platforma zadowolona

0
Podziel się:

Szef klubu PO komentuje decyzję o wejściu prezesa PSL w skład gabinetu Tuska.

Piechociński w rządzie. Platforma zadowolona
(PAP/ Rafał Guz)
bEEsmASt
_ - To dobra decyzja _ - w ten sposób szef klubu PO Rafał Grupiński skomentował w decyzję kierownictwa PSL, które upoważniło Janusza Piechocińskiego do wejścia do rządu. Zdaniem Grupińskiego prezes PSL powinien zostać wicepremierem i objąć tekę ministerialną.

[Aktualizacja 12:05]

Władze PSL _ wysyłają _ swojego nowego lidera do rządu. Janusz Piechociński ma na ten temat rozmawiać jutro z premierem. Ludowcy nie chcą na razie zdradzić, czy Piechociński obejmie resort gospodarki.Opozycja parlamentarna krytykuje przeciągające się negocjacje wewnątrz koalicji rządowej.
_ Stanisław Żelichowski przekonywał dziennikarzy, że normalną sytuacją będzie obecność Piechocińskiego w gabinecie Donalda Tuska. Poseł PSL nie chciał jednak zdradzić jaką ofertę nowy lider ludowców przyniesie na spotkanie z premierem . - Osobiście od początku podkreślałem, także inni politycy Platformy, że Janusz Piechociński, jako nowy prezes PSL, powinien wejść do rządu, bo to jest naturalniejsze z punktu widzenia wyborców i oczywiście daje większą sprawność zarządzania wzajemnym, koalicyjnym rządem _ - powiedział Grupiński.

Jak zaznaczył, sprawa sprawności koalicyjnego rządu to _ kwestia, której nie należy lekceważyć . - Jeśli współodpowiadamy za zarządzanie państwem, szczególnie w tak trudnych czasach, to także obydwaj szefowie partii powinni tę współodpowiedzialność dzielić _ - ocenił polityk PO.

bEEsmASv

Wczoraj Naczelny Komitet Wykonawczy upoważnił prezesa PSL Janusza Piechocińskiego do wejścia do rządu i rozmów z liderem koalicyjnej PO Donaldem Tuskiem. Po obradach NKW nie poinformowano, jaką funkcję w rządzie obejmie szef Stronnictwa.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m190771.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowak;po;zmianach;w;psl;gotowy;by;odejsc,205,0,1204685.html) *Nowak odejdzie z rządu? Zgłosił premierowi... * Sławomir Nowak zadeklarował premierowi _ pełną gotowość _.

Grupiński pytany o tę kwestię powiedział, że _ z punktu widzenia rządu, ale także stosunków wewnętrznych w PSL byłoby lepiej, aby Janusz Piechociński był wicepremierem wyposażonym w konkretną tekę ministerialną _.

Zastrzegł jednak, że nieznane jest w tej chwili, jakie będzie rozstrzygnięcie ostateczne. _ - Wiem, że Janusz Piechociński rozważał taki wariant wicepremiera bez teki, ale to też musi być kwestią uzgodnień między koalicją, bo to - gdyby taki wariant był proponowany - zmieniłoby oczywiście pewien przyjęty podział w umowie koalicyjnej _ - powiedział szef klubu PO.

bEEsmASB

Jak tłumaczył, _ każdy inny układ (niż jednocześnie teka wicepremiera i ministerialna) zwiększałby o jedno miejsce obecność PSL w rządzie i to wymagałoby rozmów na temat umowy koalicyjnej _. Grupiński powiedział, że w tej chwili _ to nie jest czas ani etap, w którym powinniśmy wchodzić w tego typu roztrząsania _.

Odnosząc się do współpracy koalicyjnej PO-PSL w związku ze zmianą na czele PSL i idącymi za tym zmianami w rządzie, polityk PO powiedział, że jego zdaniem _ nie grożą żadne wstrząsy wewnątrz koalicji _.

_ - Janusz Piechociński jest politykiem absolutnie zdecydowanym na współpracę z PO, kontynuowanie tej współpracy _ - oświadczył Grupiński. Jak powiedział, rozmawiał z nim długo po wyborze na prezesa PSL. _ - Uważam, że tutaj, jeśli będziemy o czymkolwiek dyskutować, to na pewno będzie to dyskusja rzeczowa, bez żadnych elementów, które mogłyby wywołać pewne ożywienie na przykład w mediach _ - powiedział.

Opozycja jednak twierdzi, że lider ludowców został przymuszony do wejścia do rządu. Poseł PiS Jacek Sasin twierdzi, że po prostu działacze PSL obawiali się utraty swoich stanowisk w administracji.

bEEsmASC

Naturalna droga dla szefa partii koalicyjnej

Według Łukasza Stacha politologa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, to naturalna droga dla przewodniczącego partii koalicyjnej. Jak twierdzi politolog, objęcie tylko stanowiska wicepremiera przez Janusza Piechocińskiego może wzbudzić wiele kontrowersji. - _ Wicepremier bez teki może rodzić oskarżenia opozycji o niepotrzebne rozbudowywanie aparatu rządowego. W dobie kryzysu i poszukiwania oszczędności, takie oskarżenia mogą trafić do elektoratu _ - mówi politolog.

Zdaniem Łukasza Stacha Janusz Piechociński nie jest najlepszych kandydatem na przejęcie teki ministra gospodarki po Waldemarze Pawlaku. - _ Jest bardziej postrzegany w kwestiach transportu. Rotacja w ministerstwie transportu, byłaby trudna do zaakceptowania dla PO _ - podkreśla politolog.

Wicemarszałek z SLD Jerzy Wenderlich przypomina, że wielu innych liderów partyjnych, gdy współrządziło krajem równocześnie szefowało własnej partii.

bEEsmASD

Nowy wiceprezes PSL Adam Jarubas pytany wczoraj czy decyzja władz ludowców jest wiążąca dla Janusza Piechocińskiego odpowiedział, że nie, choć zaznaczył: - _ Kolega prezes czuje rangę i wagę tego upoważnienia, i jest gotów podjąć takie wyzwanie. Oczywiście to zależy od rozmów z panem premierem. Janusz Piechociński jest bardzo poważnym kandydatem na wiele funkcji w tym rządzie _ - tłumaczy nowy wiceprezes partii.

Z rozmów z niektórymi członkami NKW wynika, że realny jest scenariusz, iż to Piechociński wejdzie do rządu jako wicepremier i minister gospodarki.
Ale pojawiają się też głosy że prezes PSL może objąć jedynie funkcję wicepremiera, w tym przypadku resort gospodarki przypadłby komuś innemu. Mówi się, że mógłby to być marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman. Ale ten nie potwierdza i nie zaprzecza doniesieniom.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL już obraduje. Ludzie Piechocińskiego przejmują ster Naczelny Komitet Wykonawczy partii wskaże, kto wejdzie do rządu.
Będą dymisje w rządzie? Ważne decyzje w poniedziałek Odejście z rządu Waldemara Pawlaka może wymusić jego głębszą rekonstrukcję. Czy nowy szef Ludowców zdecyduje się na posadę rządową?
Wicepremier odwołany. Jest oficjalna decyzja Prezydent Bronisław Komorowski odwołał wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka ze składu rządu.
bEEsmASW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)