Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński: w tym roku wzrost PKB powyżej 1,4 proc.

0
Podziel się:

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński jest przekonany, że
wzrost PKB w tym roku przekroczy 1,4 proc. Jego zdaniem w 2014 r. wzrost gospodarczy na poziomie
2,5 proc. nie jest zagrożony, a rok później powinien przekroczyć 3 proc.

bEEeKbgB

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński jest przekonany, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 1,4 proc. Jego zdaniem w 2014 r. wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. nie jest zagrożony, a rok później powinien przekroczyć 3 proc.

"(W tym roku - PAP) będziemy mieli po raz pierwszy od wielu lat nadwyżkę w handlu. Będziemy mieli jedną z najwyższych dynamik eksportu w Europie" - podkreślił Piechociński, który uczestniczył w czwartek w konferencji "Europejski Tydzień MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) w Polsce".

Ocenił, że obietnica nowego ministra finansów Mateusza Szczurka, że wzrost PKB w 2015 roku wyniesie ponad 3 proc. nie jest zagrożona, pod warunkiem, że nowa fala kryzysu nie pojawi się u głównych naszych partnerów z Europy.

bEEeKbgD

Wicepremier zwrócił uwagę, że Polska była jedyną gospodarką w Europie, która w czasach kryzysu nie miała spadku PKB. "Jesteśmy jedyną gospodarką, która w tym roku wykazuje tendencję istotnie wznoszącą i wszystkie prognozy są podnoszone" - dodał.

Odnosząc się do tematu konferencji minister powiedział, że główną siłą polskiej przedsiębiorczości są przede wszystkim ludzie. "Co dziesiąty studiujący Europejczyk to Polak. Obok Niemiec mamy najliczniejszą grupę absolwentów z sektora nowej generacji, czyli słynnych informatyków i programistów" - podkreślił. Ocenił, że Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Szef resortu gospodarki zaznaczył, że MG będzie chciało stworzyć w naszym kraju najlepsze warunki dla przedsiębiorczości na tle Europy. Przypomniał, że mamy 1 mln 780 tys. przedsiębiorstw, z czego ponad milion to firmy jednoosobowe.

"Będę proponował i zachęcam do takiego myślenia, aby wydzielić nową kategorię w polskiej przedsiębiorczości - samozatrudnienie. Z nowym ministrem finansów rozpocząłem dyskusję, aby najdalej w połowie przyszłego roku przedłożyć wspólnie nową dużą ordynację podatkową. Uwzględnimy w niej choćby te kwestie (dotyczące przedsiębiorców - PAP) i będziemy tworzyć nową przestrzeń wzajemnych relacji pomiędzy aparatem skarbowym a przedsiębiorczością" - zapowiedział.

bEEeKbgJ

Poinformował, że resort gospodarki pracuje też nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, by przedsiębiorcy mieli mniej regulacji, a więcej swobody.

Piechociński mówił też o unijnych programach wspierających polską przedsiębiorczość. Przypomniał, że przyjęty w listopadzie przez Parlament Europejski program COSME z kwotą 2,3 miliarda euro na lata 2014-2020 ułatwi małym i średnim firmom dostęp do finansowania.

Celem programu jest pomoc firmom w dostępie do kredytu. Ma on zapewnić np. instrument gwarancyjny dla pożyczek udzielanych małym i średnim przedsiębiorstwom do kwoty 150 tys. euro. (PAP)

dol/ pad/

bEEeKbhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)