Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 18:39

Piechociński zapowiada przyjazny przemysł i infrastrukturę w Polsce Wschodniej

Przemysł przyjazny środowisku i dokończenie inwestycji infrastrukturalnych - to niektóre priorytety, jakie na lata 2014-2020 są przewidywane dla regionów z Polski Wschodniej - mówił w poniedziałek w Białymstoku wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przemysł przyjazny środowisku i dokończenie inwestycji infrastrukturalnych - to niektóre priorytety, jakie na lata 2014-2020 są przewidywane dla regionów z Polski Wschodniej - mówił w poniedziałek w Białymstoku wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier był gościem I Forum Polski Wschodniej, zorganizowanego przez PSL. To pierwsze z serii takich spotkań, które w najbliższym czasie, obok podlaskiego, odbędą się także w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Celem forum jest m.in. sprecyzowanie dalszych oczekiwań rozwojowych regionów.

Wicepremier i szef PSL podkreślał, że wschodnie regiony, mimo dodatkowego wsparcia w formie programu Rozwój Polski Wschodniej, wciąż rozwijają się wolniej niż reszta kraju. Zaznaczył, że sam program niczego nie rozwiąże; trzeba lepiej wykorzystywać potencjał tej części Polski m.in. w dziedzinie współpracy nauki z biznesem. "Polska Wschodnia wymaga przyjaznego uprzemysłowienia" - mówił. Dodał, że będą utrzymane preferencje w strefach ekonomicznych i dotacje dla firm.

Obecna na forum prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Bożena Lublińska-Kasprzak powiedziała PAP, że jednym z priorytetów w kontynuowanym programie Rozwój Polski Wschodniej (RPW) w latach 2014-2020 będzie właśnie wsparcie współpracy nauki z biznesem w sferze innowacyjnych rozwiązań czy wsparcie instytucji otoczenia biznesu takich jak np. klastry czy parki naukowo-technologiczne. Na lata 2007-2013 RPW to 2,3 mld euro. W kolejnych latach ma to być podobna kwota.

Dalsze wsparcie firm zapowiada też Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Jej wiceprezes Bożena Czaja powiedziała, że niewykluczone, iż w kolejnych latach będzie kontynuowana realizowana od 2009 r. duża promocja gospodarcza firm z Polski Wschodniej, prowadzona za unijne pieniądze z RPW. Obecnie to 86 mln zł.

Czaja poinformowała, że dotychczasowe efekty promocji to zgłoszone w ankietach przez 150 firm informacje o zawarciu 505 kontraktów na sumę 313 mln zł (150 firm na ankiety nie odpowiedziało - PAP).

Firmy zainwestowały w związku z tymi kontraktami w nowy sprzęt 6 mln zł, w budowy nowych fabryk 13 mln zł, a w rozwój ponad 11 mln zł. Zatrudnienie znalazło 212 nowych pracowników. Branże, które skorzystały głównie na tej promocji, to: bieliźniarstwo, przemysł lotniczy, spożywczy, meblowy i maszynowo-metalowy. Z promocji korzystają głównie małe i średnie firmy, PAIiIZ ocenia efekty tej promocji jako "w miarę niezłe".

Z danych zaprezentowanych podczas I Forum Polski Wschodniej wynika, że w pięciu regionach objętych programem Rozwój Polski Wschodniej mieszka ok. 8 mln osób, co stanowi 21 proc. ogółu mieszkańców Polski. W tej części kraju działa 76 wyższych uczelni, które kształcą około 300 tys. studentów. W 2005 r. regiony te miały najmniejszy PKB na mieszkańca w UE, dlatego powstał program Rozwój Polski Wschodniej. W ostatnich latach widać wzrost PKB, ale regiony te wciąż są opóźnione gospodarczo w porównaniu choćby z zachodnimi regionami kraju, a dochody mieszkańców wciąż są niższe niż w innych.

W ramach programu realizowanych jest obecnie 208 projektów. 95 proc. środków jest już zakontraktowanych. Do uczelni trafiło około 900 mln zł, powstało około 360 ha przygotowanych terenów dla inwestorów, powstanie w 10 tys. km sieci szerokopasmowego internetu. Zbudowano 170 km dróg, a kolejnych 130 zmodernizowano. Powstanie też 2 tys. km szlaków rowerowych.(PAP)

kow/ mok/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz