Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pięciojęzyczny portal dla cudzoziemców

0
Podziel się:

#
w ostatnim akapicie zamiast "Europejskiego Funduszu Społecznego",powinno być "Europejskiego
Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich"
#

# w ostatnim akapicie zamiast "Europejskiego Funduszu Społecznego",powinno być "Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich" #

30.12. Warszawa (PAP) - Pięciojęzyczny portal dla cudzoziemców: w języku angielskim, białoruskim, polskim, rosyjskim i ukraińskim uruchomiła Fundacja Rozwoju "Oprócz Granic" (FROG). Portal zawiera informacje, dotyczące m.in. wiz i zasad legalizacji pobytu, pracy cudzoziemców, możliwości nauki języka polskiego.

Na portalu można znaleźć informacje o korzystaniu z edukacji, zakwaterowaniu w Polsce, mieszkaniu i zakupie nieruchomości, najmie nieruchomości, transporcie, komunikacji i przepisach celnych, usługach telekomunikacyjnych, ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych.

"Jest wiele aspektów życia, które wymagają systematyzacji informacji. Znaczącym kłopotem dla cudzoziemców są procedury, związane z obowiązkiem meldunkowym. Cudzoziemcy nie orientują się w zasadach, na których powinni być w Polsce ubezpieczeni" - powiedziała prezes FROG Ksenia Naranovich.

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców, stały pobyt w Polsce w latach 2005 - 2007 uzyskało 9968 osób. Stworzenie portalu w trzech językach wschodnich wynika stąd, że przybysze z terenów Rosji, Ukrainy i Białorusi są najliczniejsi.

Najliczniejszą grupą są Ukraińcy - w 2008 roku uzyskali oni 8307 zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony oaz 1685 zezwoleń na osiedlenie się. Tuż za nimi plasują się Białorusini - 2380 zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony oraz 640 zezwoleń na osiedlenie się.

Rosjanie uzyskali 1468 zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony oraz 255 zezwoleń na osiedlenie się. Ormianie w 2008 roku otrzymali 1452 zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony oraz 116 zezwoleń na osiedlenie się. Na kolejnych miejscach znajdują się obywatele Mołdawii i Kazachstanu.

Fundacja Rozwoju "Oprócz granic" bada ruchy migracyjne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i udziela pomocy migrantom. Migrancki portal wiedzy, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich, dostępny jest pod adresem www.migrapolis.pl. (PAP)

dom/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)