Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pięciu nowych sygnatariuszy Polskiej Karty Różnorodności

0
Podziel się:

"Różnorodność jest źródłem innowacji" - przekonywała Rzecznik Praw
Obywatelskich Irena Lipowicz na czwartkowym seminarium "Polska Karta Różnorodności - rok
doświadczeń, rok wyzwań". Podczas seminarium Kartę podpisało pięciu nowych sygnatariuszy.

"Różnorodność jest źródłem innowacji" - przekonywała Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz na czwartkowym seminarium "Polska Karta Różnorodności - rok doświadczeń, rok wyzwań". Podczas seminarium Kartę podpisało pięciu nowych sygnatariuszy.

"Dziękuję sygnatariuszom za to, że w sposób dalekowzroczny działają na rzecz zniesienia przyszłych konfliktów. Pozwoli nam to osiągnąć stan, w którym będzie rzeczą naturalną, że różnorodność, np. w zatrudnieniu, występuje" - powiedziała RPO na spotkaniu zorganizowanym w Warszawie w rok po inauguracji w Polsce projektu Karta Różnorodności. Jak podkreśliła Lipowicz, należy szanować różnorodność, ponieważ jest ona źródłem innowacji i dobrych praktyk.

Według RPO dyskryminacja na rynku pracy powoduje straty społeczne i gospodarcze. "Marnotrawimy kapitał społeczny, który jest bardzo wartościowy i ważny. Jak wielkie straty ponosimy przez to, że osoby utalentowane, tylko przez to, że mają trudności w poruszaniu się, mogą być oddzielone od swoich szans kariery zawodowej i odpowiedniego miejsca w firmie" - mówiła.

Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zauważyła, że o kwestii zatrudnienia wciąż decydują uprzedzenia wobec osób, które są "w pewien sposób inne". Jak mówiła, wielu pracodawców jest przekonanych, że zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością generuje dodatkowe koszty, wynikające np. z przystosowania miejsca pracy takiej osoby do jej potrzeb. "Ten ruch (Polska Karta Różnorodności - PAP) jest niezwykle cenny, ponieważ zmienia sposób myślenia ludzi, ich podejście, perspektywę i oddziałuje na te głęboko ukryte uprzedzenia. Te działania czynią naszą rzeczywistość bardziej sprawiedliwą" - podkreśliła.

Teresa Hernik z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zaznaczyła natomiast, że ta inicjatywa to szansa nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale też dla pracodawców na wykorzystanie ich potencjału i możliwości.

Jak powiedziała PAP prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu Mirella Panek-Owsiańska, główną ideą Karty jest uznanie, że ludzie są różni, także w miejscu pracy i jest to atut, z którego pracodawca może skorzystać. "Są z nami organizacje pozarządowe, które za jakiś czas zaczną rozliczać firmy, które podpisały Kartę. Będą sprawdzać, co udało się do tej pory zrobić, jak wygląda zatrudnienie osób niepełnosprawnych, czy zmienił się sposób formułowania ogłoszeń" - mówiła.

Podczas czwartkowego seminarium Kartę Różnorodności podpisali przedstawiciele firm: Bank BPH, Cemex, KPMG, PGNiG i Polska Telefonia Cyfrowa.

Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa promowana przez Komisję Europejską, realizowana w 12 krajach UE. Jest pisemnym zobowiązaniem pracodawców do wprowadzenia zakazu dyskryminacji i mobbingu w miejscu pracy, działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności, cyklicznej edukacji oraz raportowania o podjętych działaniach i ich rezultatach; karta obliguje do zaangażowania wszystkich pracowników i pracownic oraz partnerów biznesowych w te przedsięwzięcia. Dotychczas w całej Europie do inicjatywy przystąpiło prawie 6 tys. pracodawców.

Inicjatywa polskiej wersji Karty Różnorodności została podjęta w 2011 roku przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), które jest koordynatorem projektu w Polsce. Honorowy Patronat nad Kartą Różnorodności w Polsce objęły pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz. Kartę podpisali wówczas przedstawiciele takich firm, jak m.in. Aviva, Danone, Deloitte Polska, Grupa Orbis, Grupa TP, Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, L'Oreal Polska, Nutricia, Provident Polska SA, Totalizator Sportowy sp. z o.o. oraz Unilever.

Sygnatariuszem Karty Różnorodności w Polsce może zostać każda organizacja, instytucja, urząd, przedsiębiorstwo, które aprobuje zapisy Karty. Podpisanie jej jest dobrowolne i bezpłatne. (PAP)

nats/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)