Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pielęgniarki
09.05.2013 17:27

Pielęgniarki nie chcą pracować całą dobę

Przewodnicząca związku Iwona Barchulska zapowiedziała rozpoczęcie przygotowań do wejścia w spory zbiorowe z pracodawcami

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiedział, że będzie żądać od pracodawców ustalenia norm pracy, dzięki którym będzie można określić np., jak długo może dyżurować pielęgniarka i ile powinno ich być na oddziale.

"Jeżeli łapie się kierowcę, który jechał pół godziny dłużej, nakłada się potężny mandat. Natomiast jeżeli informuje się, że pielęgniarka pracuje dwudziestą czwartą godzinę przy dziecku, nic się nie dzieje. Nie wkracza prokurator. Nie ma żadnego problemu" - mówił na konferencji prasowej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) wiceprzewodniczący OZZPiP Zdzisław Bujas.

Przewodnicząca związku Iwona Barchulska zapowiedziała rozpoczęcie przygotowań do wejścia w spory zbiorowe z pracodawcami. Wyjaśniła, że spór dotyczy rozporządzenia ministra zdrowia z 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Jak powiedziała, chodzi o to, że w rozporządzeniu podano metodologię naliczania norm pracy, ale wykreślono z niego - figurujące w projekcie rozporządzenia - czasy potrzebne na wykonanie czynności przy pacjentach. W związku z tym nie ma podstaw m.in. do ustalenia, ile pielęgniarek powinno dyżurować na oddziale.

"Dlatego punkty, których brak w rozporządzeniu, musimy wynegocjować z dyrektorami szpitali" - powiedziała Barchulska. Podkreśliła też, że taka sytuacja nie gwarantuje bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabiegi SPA. Przyszłością naszych szpitali? Konieczne jest stworzenie strategii dotyczącej rozwoju turystki medycznej - uważają eksperci Pracodawców RP.
"Sytuacji w służbie zdrowia winne są zabory" Na leczenie szpitalne wydajemy 43 procent środków przeznaczonych na ochronę zdrowia.
Ponad dobę czekała na łóżko na oddziale Dyrektor Szpitala Wolskiego alarmuje o braku miejsc na internie i wydłużonym oczekiwaniu pacjentów na oddziale ratunkowym.
Tagi: pielęgniarki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz