Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest pielęgniarek
25.03.2011 14:27

Pielęgniarki wychodzą z Sejmu. Koniec protestu

Dziewięć przedstawicielek OZZPiP od dziewięciu dni okupowało sejmową galerię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Dziewięć przedstawicielek OZZPiP od dziewięciu dni okupowało sejmową galerię. Domagały się wprowadzenia zakazu zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktów w szpitalach.

_ - Uznałyśmy, że dzisiaj opuścimy galerię sejmową, ponieważ nadszedł taki czas, że zapoznałyśmy społeczeństwo z naszym problemem przez nasz dziewięciodniowy pobyt tutaj, zapoznaliśmy rząd z naszym problemem _ - powiedziała na briefingu w Sejmie jedna z protestujących, Lilianna Pietrowska.

_ - Jest szansa na jakiś dialog i ostateczne rozwiązanie _ - zaznaczyła. _ To już dziewiąty dzień i jesteśmy już zmęczone _ - dodała. Podkreśliła, że lekarz po piątkowych badaniach stwierdził, że trzy z pięciu głodujących pielęgniarek muszą zakończyć protest ze względu na stan zdrowia.

Wcześniej z Anną Komorowską spotkały się już pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, reprezentowała je szefowa związku Dorota Gardias oraz zespół negocjacyjny. Po spotkaniu Gardias powiedziała dziennikarzom, że jedzie do Sejmu.- _ Jedziemy do naszych koleżanek. Pani prezydentowa zaprosiła nasze koleżanki, które przebywają na galerii w Sejmie, na spotkanie, na godz. 15 _ - mówiła. Później pielęgniarki poinformowały o zakończeniu protestu w Sejmie.

Gardias podkreślała, że członkinie związku chcą _ spotkać się z prezydentową jako z kobietą i matką _. - _ Może będziemy mogły przedstawić jej nasze sprawy _ - dodała.

Gardias powiedziała, że pielęgniarki pismo z prośbą o spotkanie skierowały także do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Szefowa związku dodała, że pielęgniarki mają się w piątek spotkać także z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, jednak godzina spotkania nie jest jeszcze ustalona.

Dziewięć przedstawicielek OZZPiP od dziewięciu dni okupowało sejmową galerię. Od wtorku pięć z nich głodowało. Domagały się wprowadzenia zakazu zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktów w szpitalach. OZZPiP uważa, że zatrudnienie na kontraktach to więcej godzin pracy, co może obniżyć jakość świadczeń zdrowotnych. Pielęgniarki obawiają się, że szukając oszczędności dyrektorzy szpitali będą wymuszać taką formę zatrudnienia.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia zakaz zatrudniania na kontraktach byłby niezgodny z konstytucją. Przedstawicielki związku przedstawiły natomiast opinię prawną mówiącą, że byłoby to zgodne z ustawą zasadniczą.

Wczoraj premier Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie zakazu zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na kontraktach. Jak mówił, w ustawie o działalności leczniczej, uchwalonej w ubiegły piątek przez Sejm, nie będzie żadnych zmian._ - Przyjęcie postulatów protestujących sióstr oznacza stratę pracy dla wielu tysięcy innych pielęgniarek _ - mówił szef rządu.

Ustawa doprecyzowuje przepisy umożliwiające zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t135800.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pielegniarki;poskarza;sie;komorowskiej,155,0,800411.html) Pielęgniarki poskarżą się Komorowskiej Kobiety domagają się przywrócenia umów o pracę jako jedynie obowiązujących form zatrudnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t46705.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;wsciekla;pielegniarki;mnie;zwodzily,187,0,797371.html) Kopacz wściekła: pielęgniarki mnie zwodziły Rozmowy minister zdrowia z siostrami nie przyniosły rozstrzygnięcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t135761.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopacz;pisze;do;pielegniarek;czujcie;sie;bezpieczne,210,0,800722.html) Kopacz pisze do pielęgniarek: Czujcie się bezpieczne - _ Nikt nie może zmusić was, wbrew waszej woli do zmiany umowy o pracę i przejście na kontrakt _ - zapewnia minister zdrowia.
Tagi: protest pielęgniarek, pielęgniarki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz