Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pielgrzymka gliwicka po raz 367. na Jasnej Górze

0
Podziel się

Pielgrzymka Gliwicka - jedna z najstarszych przybywających na Jasną Górę
- dotarła do Częstochowy już po raz 367. Od 21 lat nosi nazwę Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki
Gliwickiej. W tym roku szło w niej prawie 1,7 tys. pątników.

bErdedFh

Pielgrzymka Gliwicka - jedna z najstarszych przybywających na Jasną Górę - dotarła do Częstochowy już po raz 367. Od 21 lat nosi nazwę Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Gliwickiej. W tym roku szło w niej prawie 1,7 tys. pątników.

Choć 15 sierpnia, w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na Jasnej Górze zakończył się szczyt pielgrzymkowy, do Częstochowy wciąż docierają piesze grupy pątnicze.

Jedną z nich jest pielgrzymka gliwicka, która miała do pokonania 130 km w trzy dni. Tradycje wędrowania z Gliwic do Częstochowy sięgają 1626 r., kiedy podczas wojny trzydziestoletniej wojska duńskie generała Mansfelda oblegały Gliwice. Mieszkanki miasta złożyły ślub, że jeśli Maryja ocali miasto, to co roku będą pielgrzymować na Jasną Górę. W podziękowaniu za ocalenie, jeszcze w tym samym roku, wyruszono po raz pierwszy do Częstochowy.

bErdedFj

"Oczywiście jeśli patrzeć na daty, to coś się nie zgadza, ale wiemy, że niestety zawierucha polityczna czasem nie pozwalała na Jasną Górę przyjść, chociaż gliwiczanie dotrzymali słowa, jak nie mogli na Jasną Górę do Czarnej Madonny, to szli na Górę św. Anny. I tak było przez lata. A jest to 21. Diecezjalna Pielgrzymka, bo to młoda diecezja, chcieliśmy, żeby to miało również wymiar diecezjalny" - wyjaśnił ks. Bernard Plucik, kierownik pielgrzymki.

Uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się w niedzielę po południu na mszy św. pod jasnogórskim Szczytem. Eucharystii przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Pątników witał w imieniu Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru. "Gliwicka pielgrzymka, która od XVII wieku daje o sobie znać, że ziemia Górnego Śląska z Jasną Górą jest bardzo mocno związana, związana historią, dziejami nie zawsze najłatwiejszymi, ale przede wszystkim wspólną wiarą w Maryję, która jest nasza Matką i prowadzi nas do swojego Syna" - powiedział bp Kopiec. (PAP)

kon/ jbr/

bErdedFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)