Notowania

wiadomości
19.12.2011 15:47

Pieniądze na modernizację przejścia z Białorusią w Połowcach

Za 38 mln zł na modernizowanym przejściu granicznym z Białorusią w Połowcach (Podlaskie) zostanie wybudowana nowa infrastruktura. Dzięki temu na przejściu będzie odprawianych więcej osób, skróci się też czas odpraw.

Podziel się
Dodaj komentarz

Za 38 mln zł na modernizowanym przejściu granicznym z Białorusią w Połowcach (Podlaskie) zostanie wybudowana nowa infrastruktura. Dzięki temu na przejściu będzie odprawianych więcej osób, skróci się też czas odpraw.

Pieniądze pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Partnerem Polski w tym projekcie jest Białoruś. Po stronie białoruskiej, za 11 mln euro, ma zostać zmodernizowane przejście graniczne w Pieszczatce.

Przejście w Połowcach jest jednym z ośmiu przejść granicznych w Podlaskiem na zewnętrznej granicy UE z Białorusią. Jego modernizacja rozpoczęła się w 2008 r., zakończy się w 2014.

Obecny etap modernizacji, finansowany z programu transgranicznego, zakończy się w styczniu 2013 roku - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Maciej Żywno.

W ramach tej dotacji w Połowcach zostanie wybudowana potrzebna infrastruktura, która ma umożliwić przyjmowanie większej liczby osób chcących przekroczyć granicę. Powstanie m.in. budynek główny, budynki do kontroli paszportowo-celnej, stanowiska do kontroli urządzeń rentgenowskich, czy wiaty i pomieszczenia sanitarne.

Przejście jest teraz przejściem bilateralnym, czyli odprawiani są na nim tylko obywatele z Polski i Białorusi. Po modernizacji stanie się ono międzynarodowe, będą mogli z niego korzystać obywatele różnych krajów. Będzie przyjmować nie tylko samochody osobowe, ale także autokary. Służby graniczne będą odprawiać w ciągu doby, w dwóch kierunkach, około 200 samochodów ciężarowych do 7,5 ton, ok. dwóch tys. samochodów osobowych i 50 autokarów.

Jak powiedział komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, płk Leszek Czech, zmodernizowane przejście w Połowcach będzie też ważne, gdy zostanie otwarty mały ruch graniczny między Polską a Białorusią. Według niego, powiększone i zmodernizowane przejście jest istotne, bo co roku wzrasta ruch z krajów UE na Wschód.

Cała inwestycja w Połowcach ma kosztować 178 mln zł, obecny etap finansowany z programu transgranicznego to 38 mln zł.

Jak powiedziała PAP wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz, od 2008 roku środki na ten cel pozyskano już z budżetu państwa, ponad 20 mln zł, a także z funduszu granic zewnętrznych - ponad 2,5 mln zł. Dodała, że w budżecie państwa jest zabezpieczone na ten cel 15 mln zł na lata 2011-2012.

Stachowicz powiedziała, że obecnie urząd będzie się starał o pozyskanie funduszy, w wysokości 20 mln franków, z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie wnętrz, zakup potrzebnego sprzętu i budowę dróg. (PAP)

swi/ drag/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz