Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza dama Anna Komorowska udaje się we wtorek do Pekinu

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi Anny Komorowskiej i prezesa PLL LOT
#

# dochodzą wypowiedzi Anny Komorowskiej i prezesa PLL LOT #

29.05. Warszawa (PAP) - Utrzymywanie dynamiki w polsko-chińskich relacjach - taki cel przyświeca wizycie Anny Komorowskiej w Chinach. Pierwsza dama we wtorek - na pokładzie samolotu PLL LOT - udaje się do Pekinu.

Prezydentowa powiedziała dziennikarzom przed wylotem, że cieszy się, iż może uczestniczyć w pierwszym locie PLL LOT z Warszawy do Pekinu. Prezes LOT-u Marcin Piróg dodał, że dla przewoźnika to ważny dzień. "Jest to pierwszy kierunek, kierunek, który na trwałe zapisze się w naszej siatce. Zaczynamy od trzech połączeń tygodniowo. Jest mi niezmiernie miło, mamy zaszczyt, że pierwszą damę gościmy na pokładzie" - powiedział Piróg.

Powitał też wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz wiceministra skarbu Rafała Baniaka, którzy również we wtorek po południu mają wylecieć samolotem LOT-u do Pekinu.

Anna Komorowska podczas kilkudniowej podróży do Chin spotka się m.in. z prezes Ogólnochińskiej Federacji Kobiet Chen Zhili i wiceprezes jednej z chińskich fundacji charytatywnych China Soong Ching Ling Foundation Tang Wensheng.

W rozmowie z PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek przypomniała, że wizyta Anny Komorowskiej odbywa się w miesiąc po wizycie chińskiego premiera Wen Jiabao w Polsce i w pięć miesięcy po wizycie oficjalnej prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach.

Odnosząc się do oczekiwań związanych z wizytą pierwszej damy w Pekinie, Trzaska-Wieczorek powiedziała, że chodzi przede wszystkim o "utrzymywanie dynamiki kontaktów w relacjach polsko-chińskich". Jak przypomniała, podczas wizyty prezydenta Komorowskiego w Pekinie w grudniu 2011 roku roku między Polską a Chinami ustanowiono partnerstwo strategiczne.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego zwróciła uwagę, że wyjazd Anny Komorowskiej do Pekinu wiąże się również z inauguracją bezpośrednich połączeń lotniczych między Warszawą a Pekinem.

Jak zaznaczyła prezydencka kancelaria, uruchomienie tych połączeń stanowi wypełnienie listu intencyjnego pomiędzy PLL LOT i Air China, podpisanego podczas ubiegłorocznej wizyty Bronisława Komorowskiego w Pekinie.

Podczas wizyty w Chinach - w czwartek - pierwsza dama będzie uczestniczyć w organizowanym przez siebie w ambasadzie RP w Pekinie pokazie biżuterii polskich projektantów wykonanej m.in. z bursztynu i krzemienia pasiastego.

W piątek prezydentowa spotka się również ze studentami polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych i polskimi studentami w Pekinie. Jak mówiła Trzaska-Wieczorek, chodzi m.in. o zachęcenie do studiowania w Polsce, promocję nauki języka polskiego, a także kultury polskiej w Chinach.

W grudniu podczas wizyty w Pekinie polskiego prezydenta oficjalnej delegacji towarzyszyło 20 rektorów polskich uczelni, którzy m.in. podczas forum akademickiego prezentowali polską ofertę edukacyjną oraz starali się zwiększyć zainteresowanie Chińczyków studiowaniem w naszym kraju.

W planach wizyty Anny Komorowskiej - w piątek - jest też spotkanie z wiceprezes fundacji China Soong Ching Ling Foundation Tang Wensheng. Jak zaznaczyła Trzaska-Wieczorek, fundacja ta zajmuje się pomocą charytatywną, ze szczególnym naciskiem na pomoc dzieciom i prowadzi dziesiątki programów pomocowych w Chinach.

W niedzielę pierwsza dama obejrzy mecz reprezentacji artystów polskich i chińskich, następnie mecz dzieci ze szkół pekińskich, a potem rozgrywki między reprezentacją dyplomatów polskich i mediów chińskich.

Podczas grudniowej wizyty Komorowskiego w Pekinie podpisano kilkanaście umów - w tym m.in. opiewającą na kwotę 3,5 miliarda dolarów umowę pomiędzy KGHM Polska Miedź a China Minmetals - w zakresie zwiększenia dostaw miedzi oraz umowę dotyczącą sprzedaży Huty Stalowa Wola.

Cztery miesiące później do Polski przyjechał premier Chin, który zapowiedział m.in. działania na rzecz zwiększenia wymiany handlowej - do 100 miliardów dolarów do 2015 roku - z Europą Środkową; zapowiedział też m.in. utworzenie komitetu ds. współpracy przemysłowej z Polską. (PAP)

hgt/ her/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)