Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza grupa żołnierzy WKPW wróciła z misji w Afganistanie

0
Podziel się:

Pierwsza grupa żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego
(WKPW) wróciła w czwartek z misji w Afganistanie. Na płycie lotniska w Goleniowie
(Zachodniopomorskie) powitał ich dowódca jednostki gen. broni Rainer Korff oraz rodziny.

Pierwsza grupa żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (WKPW) wróciła w czwartek z misji w Afganistanie. Na płycie lotniska w Goleniowie (Zachodniopomorskie) powitał ich dowódca jednostki gen. broni Rainer Korff oraz rodziny.

Do Polski przyleciało 60 wojskowych. Kolejna grupa ma wrócić za kilka dni. Gen. Korff, witając podwładnych, powiedział, m.in., że "wykonali w Afganistanie świetną robotę, a teraz niech najlepiej jak potrafią spędzą czas z rodzinami".

Dzieci wracających z misji oficerów przygotowały na lotnisku dla swoich ojców powitalne laurki. Pomagały im w tym pracownice specjalnie utworzonego na czas afgańskiej misji przez WKPW Family Care Center, które opiekowało się rodzinami stacjonujących za granicą żołnierzy.

Na półrocznej misji w Afganistanie przebywało 130 oficerów i podoficerów WKPW. Żołnierze służyli w dwóch znajdujących się w Kabulu dowództwach: kwaterze głównej ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) oraz dowództwie połączonym ISAF Joint Command, które jest operacyjnym szczeblem dowodzenia w Afganistanie.

Oficerowie WKPW odpowiadali w Kabulu m.in. za logistykę, planowanie operacji, komunikację i stałe kontakty z centrum koordynacyjnym Narodowych Sił Afgańskich oraz centrum koordynacyjnym afgańskiej policji.

W czerwcu br. uczestników misji odwiedził w Afganistanie gen Korff. Dowódca Korpusu mówił wówczas PAP, że zobaczył żołnierzy dobrze przygotowanych do wypełniania zadań, które z powodzeniem wykonują.

Wysokie noty oficerom WKPW wystawili wówczas głównodowodzący ISAF: gen. Stanley A. McChrystal (odwołany pod koniec czerwca ze stanowiska) oraz szef Joint Command gen. David M.Rodrigez.

Kończąca się właśnie misja WKPW w Afganistanie była drugą tego typu operacją jednostki w tym kraju. Poprzednio żołnierze Korpusu byli tu w 2007 r.

Kolejna zagraniczna misja Korpusu może się odbyć za 3-4 lata. Po dłuższym odpoczynku oficerowie WKPW będą szkolić inne jednostki NATO do służby w Afganistanie.

Wchodzący w skład NATO Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni utworzyły w 1999 r. Polska, Dania i Niemcy. Obecnie w skład jednostki wchodzi 11 państw. Korpus jest częścią sił NATO. W czasie pokoju działa tylko znajdująca się w Szczecinie kwatera główna Korpusu.

Zachodnie siły zbrojne znajdują się w Afganistanie od 2001 r. Początkowo z Al-Kaidą i Talibami walczyły jedynie jednostki amerykańskie i brytyjskie. W 2002 r. na mocy rezolucji ONZ zaczęto rozmieszczać tam siły ISAF. Obecnie tworzą je wojska 46 krajów, w tym również z Polski. Głównodowodzącym ISAF jest od niedawna amerykański generał David H. Petraeus.

Według oficjalnych danych dowództwa ISAF na początku lipca w Afganistanie stacjonowało 119,5 tys. żołnierzy. Obecnie prawdopodobnie jest tam ok. 140 tys. Z danych organizacji iCasualties wynika, że w walkach z rebeliantami od 2001 r. poległo 1˙983 żołnierzy koalicji, w tym 19 Polaków. (PAP)

szt/ sibi/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)