Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwsza kapsuła ratunkowa już w chilijskiej kopalni

0
Podziel się:

Dwie pozostałe dotrą w przyszłym tygodniu.

Pierwsza kapsuła ratunkowa już w chilijskiej kopalni
(PAP/EPA)
bFfmhMWJ

Pierwszą z trzech kapsuł ratunkowych, które posłużą do wydobycia na powierzchnię 33 górników uwięzionych pod ziemią od początku sierpnia dostarczono na miejsce do kopalni San Jose, na pustyni Atacama.

Dwie pozostałe, zbudowane specjalnie do celów tej akcji w stoczni chilijskiej marynarki wojennej, mają być dostarczone w przyszłym, tygodniu. Kapsuły posłużą do wydobywania górników pojedynczo na powierzchnię, po ukończeniu drążenia szybów ratunkowych.

Według ocen ekspertów rządowych, powinno to nastąpić na początku listopada, lub nawet wcześniej, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.Poprzednio przewidywano, że akcja ratownicza może potrwać nawet do połowy grudnia.

bFfmhMWL

Stalowa kapsuła mierzy około 10 m wysokości. W jej wnętrzu jest miejsce dla jednej osoby. Na dole kapsuły znajdują się trzy pojemniki ze sprężonym powietrzem, które powinno wystarczyć na 90 minut.

Ocenia się, że wyciąganie na powierzchnię będzie trwało 15-20 minut. W razie nieprzewidzianych trudności, np. zablokowania się kapsuły w szybie, będzie można otworzyć dolną pokrywę kapsuły i opuścić górnika z powrotem na dół na linie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t109206.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gornicy;z;chile;spedza;z;rodzinami;boze;narodzenie,252,0,664572.html) Górnicy z Chile spędzą z rodzinami Boże Narodzenie Przeżyli 17 dni dzięki doskonałej organizacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t109457.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chile;gigantyczna;wiertarka;ma;pomoc;uratowac;gornikow,18,0,666642.html) Chile: Gigantyczna wiertarka ma pomóc uratować górników Od 5 sierpnia na głębokości 700 m uwięzionych jest 33 górników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t109625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;nowy;film;z;kopalni;w;chile;gornicy;zartuja,237,0,668909.html) Jest nowy film z kopalni w Chile, górnicy żartują Ogoleni i ubrani w nowe koszulki mężczyźni żartują i słuchają muzyki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t111147.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gornicy;w;chile;moga;zostac;uwolnieni;wczesniej,104,0,679528.html) Górnicy w Chile mogą zostać uwolnieni wcześniej Ponad trzydziestu górników miało zostać uwolnionych w ciągu 3 miesięcy.
bFfmhMXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)