Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza próba włączenia do sieci nowego bloku w elektrowni Bełchatów

0
Podziel się:

W ramach próby, po raz pierwszy do krajowej sieci przesyłowej popłynął prąd
z nowego - największego w Polsce - bloku energetycznego w Bełchatowie. W piątek próbnie
zsynchronizowano blok o mocy 858 MW z siecią - poinformowała Polska Grupa Energetyczna (PGE).

W ramach próby, po raz pierwszy do krajowej sieci przesyłowej popłynął prąd z nowego - największego w Polsce - bloku energetycznego w Bełchatowie. W piątek próbnie zsynchronizowano blok o mocy 858 MW z siecią - poinformowała Polska Grupa Energetyczna (PGE)
.

Spółka podkreśliła, że oddanie zasilanego węglem brunatnym bloku do eksploatacji komercyjnej przewiduje się na III kwartał br. Prowadzone obecnie prace mają sprawdzić poprawność współdziałania wszystkich układów technologicznych oraz gotowość do współpracy z krajowym systemem elektroenergetycznym - poinformowało PGE.

Inwestycja w Bełchatowie realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrownia Bełchatów, wykonawcą bloku w systemie "pod klucz" jest konsorcjum firm Alstom. Budowa trwa od października 2006 r. PGE podkreśla, że bełchatowski blok zalicza się do największych i najnowocześniejszych w Europie.

Spółka zaznaczyła też, że przy realizacji przedsięwzięcia kluczowy udział miał polski oddział grupy Alstom, dzięki czemu udział firm polskich sięgnął 70 proc.

Piątkowa synchronizacja z siecią energetyczną to koniec trwającego od grudnia 2010 r. etapu rozruchu, teraz blok będzie testowany, również w sytuacjach awaryjnych. Jak podkreśla PGE, dzięki odpowiedniemu dostrojeniu układów regulacji, sprawność nowego bloku ma sięgnąć 42 proc.

Blok połączony jest z Krajowym Systemem Energetycznym linią 400 kV. Obecnie łączna moc zainstalowana w elektrowniach koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wynosi około 8000 MW, uruchomienie nowego bloku zwiększy potencjał wytwórczy o ponad 10 proc.

Spółka zaznaczyła również, że nowy blok spełnia wszystkie wymagania środowiskowe, w szczególności co do emisji zanieczyszczeń do środowiska i w tym celu wyposażony został w wysokosprawne elektrofiltry oraz instalacje odsiarczania spalin. Produktem procesu odsiarczania, podobnie jak w przypadku pozostałych bloków elektrowni jest gips syntetyczny, gotowy do dalszego wykorzystania surowiec do produkcji materiałów budowlanych.

Blok jest też przystosowany do zabudowy w przyszłości instalacji wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin. Właśnie w elektrowni w Bełchatowie trwa współfinansowana przez UE budowa próbnej instalacji CCS (Carbon Capture and Storage) - czyli wychwytu i podziemnego składowania CO2. Docelowa instalacja ma ruszyć ok. 2015 r. a nowy blok energetyczny ma być do niej podłączony.(PAP)

wkr/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)