Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsze adoptowane haitańskie sieroty w drodze do Francji

0
Podziel się

Trzydzieści troje dzieci pochodzących z dotkniętego trzęsieniem ziemi Haiti,
adoptowanych przez francuskie rodziny, jest w drodze do Francji - poinformowały w piątek media we
Paryżu. Wieczorem dzieci mają dotrzeć na stołeczne lotnisko Roissy-Charles de Gaulle.

bEgsWNxN

Trzydzieści troje dzieci pochodzących z dotkniętego trzęsieniem ziemi Haiti, adoptowanych przez francuskie rodziny, jest w drodze do Francji - poinformowały w piątek media we Paryżu. Wieczorem dzieci mają dotrzeć na stołeczne lotnisko Roissy-Charles de Gaulle.

Władze Francji obiecały w ubiegły poniedziałek przyspieszyć przewiezienie do swojego kraju haitańskich sierot, adoptowanych przez francuskich opiekunów. Jak podał w środę szef dyplomacji Bernard Kouchner, w sumie w najbliższym czasie będzie ewakuowanych do Francji 276 dzieci, w których przypadku zapadła już prawna zgoda na adopcję. Następnie władze zajmą się pozostałymi ponad 600 podaniami o adopcję sierot, złożonymi w ostatnich latach przez Francuzów.

Według agencji AFP, pierwszy samolot z adoptowanymi dziećmi haitańskimi w wieku od 1 do 6 lat wyleciał w piątek rano czasu miejscowego z Martyniki do Francji. Na lotnisku Roissy-Charles de Gaulle mają na nich czekać po godz. 20 przybrani rodzice.

bEgsWNxP

Francuskie media podają, że wszystkie dzieci czują się dobrze, prócz jednego chłopca cierpiącego na biegunkę. Mają one haitańskie paszporty z dodanym nazwiskiem swoich nowych rodziców.

Minister ds. terytoriów zamorskich Francji Marie-Luce Penchard powiedziała na antenie telewizji LCI, że kolejny samolot z haitańskimi dziećmi adoptowanymi przez Francuzów ma przybyć "w najbliższych godzinach".

Minister Kouchner podkreślił w środę, że każdy z przypadków ewentualnej ewakuacji sierot będzie rozpatrywany indywidualnie i w zgodzie z koniecznymi procedurami, aby uniknąć podejrzeń o "porywanie dzieci" pod pretekstem ich adoptowania.

Jak podał ostatnio dziennik "Le Figaro", Francja stała się główną przybraną ojczyzną dla małych Haitańczyków - w 2006 roku z 1300 adoptowanych sierot z tego kraju około 600, a więc blisko połowa, trafiło do francuskich opiekunów. Część Francuzów starających się o adopcję demonstrowała w ostatnią niedzielę w Paryżu, by wymóc na swoich władzach skrócenie wymaganych w tym wypadku procedur.

bEgsWNxV

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ mc/

bEgsWNyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)