Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsze hasła Encyklopedii Województwa Śląskiego do końca roku

0
Podziel się:

Pierwsze hasła Encyklopedii Województwa Śląskiego pojawią się w internecie
do końca tego roku. Będzie ich ok. 90 - poinformował we wtorek Instytut Badań Regionalnych w
Katowicach. Będą to m.in. zagadnienia z historii Śląska, geografii, historii Kościoła.

Pierwsze hasła Encyklopedii Województwa Śląskiego pojawią się w internecie do końca tego roku. Będzie ich ok. 90 - poinformował we wtorek Instytut Badań Regionalnych w Katowicach. Będą to m.in. zagadnienia z historii Śląska, geografii, historii Kościoła.

Prace nad encyklopedią rozpoczęły się rok temu. Hasła przygotowują specjaliści z danych dyscyplin.

"Mamy zamówionych ok. 500 haseł, które zostały już oddane lub trafią do nas do końca grudnia. Materiał ten musi m.in. zostać uzupełniony o materiał ikonograficzny. Do końca tego roku do edycji będzie gotowych ok. 90 haseł, z każdym następnym miesiącem będzie ich więcej" - powiedział PAP szef Instytutu Badań Regionalnych prof. Ryszard Kaczmarek. Dodał, że niektóre z haseł są obszerne, obejmują ok. 20 stron tekstu znormalizowanego

Jako pierwsze pojawią się w internecie zagadnienia z historii Śląska, historii Kościoła, geografii, socjologii, politologii i historii sztuki. W przyszłym roku zostaną uzupełnione m.in. o literaturoznawstwo, kulturoznawstwo i etnografię. Prof. Kaczmarek powiedział, że po umieszczeniu w serwisie zamówionych haseł, instytut zleci przygotowanie następnych, pod warunkiem, że będzie dysponował środkami finansowymi na ich opracowanie.

Encyklopedia Województwa Śląskiego (EWOŚ) będzie zawierać materiały źródłowe, które mają służyć zarówno pasjonatom, nauczycielom, czy uczniom. Dostępna będzie online dzięki oprogramowaniu WikiMedia, a poprzez linki znajdujące się w opisach bibliograficznych czytelnik będzie odsyłany do zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, która liczy obecnie ok. 80 tys. publikacji, w tym cyfrowych kopii cennych inkunabułów, poloników, druków.

W planach są też słownik geograficzno-historyczny zawierający historyczne miejscowości Górnego Śląska oraz słownik biograficzny, który ma obejmować ok. 50 tys. nazwisk. Docelowo - encyklopedia oraz słowniki - mają być elementem regionalnego klastra informacyjnego o nazwie Śląska Baza Naukowa.

Instytut Badań Regionalnych został powołany w lipcu 2011 roku uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego - funkcjonuje w strukturach Biblioteki Śląskiej. Działalność rozpoczął na początku 2012 roku. Jego zadaniem jest m.in. prowadzenie działalności naukowo-badawczej nad szeroko rozumianą tematyką śląską.(PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)