Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsze negatywne decyzje dla "turystów abolicyjnych" na Mazowszu

0
Podziel się:

Wojewoda mazowiecki wydał pierwsze negatywne decyzje dla cudzoziemców
próbujących wykorzystać polską abolicję do ominięcia prawa innych państw Unii Europejskiej, tzw.
turystów abolicyjnych - poinformowała rzeczniczka wojewody Ivetta Biały.

Wojewoda mazowiecki wydał pierwsze negatywne decyzje dla cudzoziemców próbujących wykorzystać polską abolicję do ominięcia prawa innych państw Unii Europejskiej, tzw. turystów abolicyjnych - poinformowała rzeczniczka wojewody Ivetta Biały.

"Jednym z warunków otrzymania abolicji jest pobyt w Polsce przez co najmniej cztery lata. Cudzoziemcy przebywający nielegalnie na stałe w innych krajach Unii Europejskiej, którzy składają wnioski w Warszawie, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję. W trosce o osoby spełniające wymogi ustawy abolicyjnej wprowadzamy zmiany organizacyjne" - zapowiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Od 26 marca 2012 r. (do odwołania) wnioski przyjmowane są na zasadzie biura podawczego. Zmiana wyeliminowała tworzące się ostatnio kolejki. Po weryfikacji dokumentów wezwanie do usunięcia braków formalnych zostanie wysłane na wskazany adres. Wówczas cudzoziemiec, jeśli spełnia wstępnie kryteria abolicji, otrzyma w paszporcie potwierdzenie wszczęcia procedury abolicyjnej oraz wyznaczony zostanie termin złożenia odcisków linii papilarnych.

Wśród cudzoziemców, którym w ostatnich dniach odmówiono legalizacji pobytu w trybie abolicji, przeważają obywatele Pakistanu. Osoby te, mimo iż nie przebywają w Polsce na stałe, korzystając z usług pełnomocników, usiłowały skorzystać z przepisów polskiej ustawy abolicyjnej.

Już wcześniej zdarzało się, że wnioski składały osoby, które się nie kwalifikują do abolicji i mają tego świadomość, ale zależy im na odpowiedniej adnotacji w paszporcie, która pozwoli legalnie opuścić Polskę.

Rzeczniczka Urzędu do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota tłumaczyła, że jest to tzw. mała abolicja. Gdy cudzoziemiec składa wniosek, otrzymuje odpowiednią pieczątkę w dokumencie podróży. Każdy wniosek musi być rozpatrzony, a do tego czasu pobyt jest legalny. Może wtedy opuścić Polskę, a na przejściu granicznym nie dostanie adnotacji, że jest osobą niepożądaną w Polsce oraz strefie Schengen, co mogłoby skutkować zakazem wjazdu na okres do pięciu lat.

Ustawa, obowiązująca od 1 stycznia, obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium Polski skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

Cudzoziemcy zainteresowani zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce w trybie abolicji, mogą do 2 lipca wystąpić z wnioskiem do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Szczegółowe informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach znaleźć można na portalu Urzędu do Spraw Cudzoziemców www.abolicja.gov.pl. Działa też telefon informacyjny 22 601 75 25.

Dotychczas zarejestrowano 4 tys. 796 wniosków od cudzoziemców ubiegających się o abolicję, w tym 3 tys. 807 wniosków na Mazowszu. Do 27 marca wojewoda mazowiecki wydał 920 decyzji, w tym 869 pozytywnych. (PAP)

akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)