Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsze w Polsce pobranie nerki do przeszczepu w technice 3D

0
Podziel się:

Pierwszą w Polsce operację pobrania nerki mało inwazyjną techniką
laparoskopową od żywego dawcy z wykorzystaniem obrazowania 3D przeprowadzili chirurdzy Kliniki
Gastroenterologii i Transplantologii CSK MSW w Warszawie.

Pierwszą w Polsce operację pobrania nerki mało inwazyjną techniką laparoskopową od żywego dawcy z wykorzystaniem obrazowania 3D przeprowadzili chirurdzy Kliniki Gastroenterologii i Transplantologii CSK MSW w Warszawie.

Tego samego dnia, w poniedziałek, specjaliści pod kierunkiem prof. Marka Durlika, szefa kliniki i dyr. CSK MSW w Warszawie, wykonali drugą operację wszczepienia tak pobranej nerki metodą tradycyjną.

"Zabieg przeprowadziliśmy u trzydziestoletniego chorego z niewydolności tego narządu, któremu wszczepiliśmy nerkę pobraną wcześniej mało inwazyjną metodą w technice 3D od jego brata" - powiedział PAP prof. Durlik, który jest chirurgiem specjalizującym się m.in. w przeszczepach narządów.

Specjalista wyjaśnił, że zabieg pobrania nerki wykonano w technice 3D, gdyż pozwala ona operatorowi na precyzyjne rozpoznanie otoczenia pola operacyjnego, co znacząco zmniejsza ryzyko komplikacji w czasie operacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku pobrania nerki od żywego dawcy.

Obrazowanie 3D coraz częściej wykorzystywane jest w różnych dziedzinach chirurgii oraz zabiegach laparoskopowych. Ale dopiero od niedawna stosowane jest w przeszczepach nerek, głównie do pobrania tego narządu od żywego dawcy. Operacja w warszawskim szpitalu CSK MSW jest jednym z nielicznych tego rodzaju zabiegów jaki dotychczas przeprowadzono na świecie.

Trójwymiarowy obraz lepiej uwidacznia szczegóły anatomiczne, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i minimalizuje powikłania. Daje też większy komfort pracy chirurgom, bo więcej mogą dostrzec podczas wykonywania zabiegu. Wykorzystanie tej techniki w operacji laparoskopowych otwiera zatem zupełnie nową erę w tego rodzaju zabiegach.

W tym roku wykonano już kilka operacji w Polsce przy użyciu obrazowania 3D. Chirurdzy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy operowali w ten sposób przepuklinę i pęcherzyki żółciowe. W wojewódzkim szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu u 56-letniej pacjentki przeprowadzono pokazową operację wycięcia macicy zaatakowanej przez raka endometrium (błony śluzowej trzonu macicy). Operację przeprowadzono przy pomocy robota da Vinci.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

zbw

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)