Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwszy w Polsce niewidoczny na zewnątrz implant ucha środkowego

0
Podziel się:

Zespół lekarzy z Kliniki Otolaryngologii
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadził we
wtorek operację założenia pierwszego w Polsce całkowicie
wszczepialnego implantu ucha środkowego.

*Zespół lekarzy z Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadził we wtorek operację założenia pierwszego w Polsce całkowicie wszczepialnego implantu ucha środkowego. *

Na świecie wykonano dotąd ok. 550 tego typu zabiegów, a w Europie ok. 300.

Trwająca trzy godziny operacja zakończyła się powodzeniem. Pacjentem, któremu wszczepiono amerykańskiej produkcji implant, był 23-letni mężczyzna z 60-procentowym ubytkiem słuchu.

Jak poinformował kierujący zespołem prof. Kazimierz Niemczyk, w operacji wykorzystano implant, który nie ma żadnych elementów zewnętrznych - anten, akumulatorów, przewodów itp. "Można powiedzieć, że zakładamy pacjentowi +niewidoczny+ aparat słuchowy. Niewidoczny, bo całkowicie skryty pod powierzchnią skóry" - wyjaśnił prof. Niemczyk.

Według niego, jest to pierwszy całkowicie wszczepialny aparat w historii laryngologii. Nawet mikrofon ukryty jest pod skórą, a baterie ładuje się przez powłoki ciała. Pacjent przykłada do siebie specjalną ładowarkę, która zasila akumulatory za pomocą fal elektromagnetycznych.

Profesor przypomniał, że dotychczas stosowane implanty słuchowe posiadają jakiś widoczny element zewnętrzny.

"Kojarzy się to z oznaką ułomności. Dużo osób nie chce mieć wystających z czaszki śrub, które trzeba nakręcać - powiedział Niemczyk. - Nowe urządzenie całe skryte jest pod skórą. Człowiek może się z nim kąpać, pływać, robić wszystko bez żadnych ograniczeń. Nie odczuwa obecności tego przedmiotu".

"To kolejny etap rozwoju otochirurgii - zaznaczył lekarz. - Urządzenie wprawia w drgania łańcuch kosteczek słuchowych, a dokładnie kowadełko, co przekłada się na poprawę słyszenia. Jest to działanie całkowite różne od tradycyjnych aparatów słuchowych, które po prostu wzmacniają sygnał".

Na razie operacje tego typu nie będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci muszą kupować urządzenie. Jego koszt wynosi około 14 tys. euro. (PAP)

kap/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)