Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu w złożu ropy naftowej

0
Podziel się:

W poniedziałek w Krzywopłotach k. Karlina (Zachodniopomorskie)
uroczyście uruchomiono pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu w wyeksploatowanym złożu ropy
naftowej Daszewo, gdzie w 1980 r. doszło do erupcji i wielkiego naftowego pożaru.

W poniedziałek w Krzywopłotach k. Karlina (Zachodniopomorskie) uroczyście uruchomiono pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu w wyeksploatowanym złożu ropy naftowej Daszewo, gdzie w 1980 r. doszło do erupcji i wielkiego naftowego pożaru.

Magazyn ma obecnie pojemność 30 mln m sześciennych, jego docelowa pojemność ma być dwukrotnie większa. Gaz jest gromadzony na głębokości 2 tys. 748 m - 2 tys. 839 m, pod ciśnieniem 12,5 MPa (megapaskala) w złożu ma temperaturę 72,5 stopni Celsjusza.

Napełnianie magazynu gazem zajmuje 150 dni. Zapasy zgromadzonego tam surowca wystarczą na 100-110 dni.

Gaz jest dostarczany do magazynu gazociągiem DN 250 relacji Mieszalnia Gazu Karlino - Stare Bielice. Najpierw przechodzi przez układ pomiarowy, następnie wpływa do kolektora ssącego, później jest sprężany do ciśnienia panującego w magazynie i chłodzony powietrzem w chłodnicach wentylatorowych, potem znowu przepływa do układów regulacyjno-pomiarowych, gdzie następuje podział jego strumienia na dwa obsługujące magazyn odwierty Daszewo - 1 i Daszewo DR - 1k.

Z magazynu gaz jest odbierany za pomocą gazociągu DN 150. Najpierw przechodzi przez odwierty Daszewo - 1 i Daszewo DR - 1 k. Później jest podgrzewany i pod zredukowanym do ok. 6,3 MPa ciśnieniem jest kierowany do trójfazowych separatorów, gdzie następuje oddzielenie gazu od wody i ropy. Następnie jest osuszany, kierowany na układ pomiarowy i przesyłany do Mieszkalni Gazu Karlino, skąd trafia do sieci przesyłowej.

W Krzywopłotach magazynowany jest obecnie gaz zaazotowany. Około roku 2015 - 2018 po wyeksploatowaniu znajdujących się w pobliżu złóż, ma być przekształcony na magazyn gazu wysokometanowego.

Zdzisław Kowalski, prezes Wielkopolskiej Spółki Gazowniczej, dodał, że dzięki uruchomieniu magazynu "powinny zostać zlikwidowane problemy z ciśnieniem w sieci przesyłowej występujące w pasie nadmorskim na przełomie XX i XXI wieku".

Koncepcja przekształcenia dawnego złoża ropy naftowej Daszewo w podziemny magazyn gazu powstała w roku 1996 r. Projekt budowlany wykonało kilka lat później biuro projektowe ze Słowacji. Prace budowlane polegające m.in. na zrekonstruowaniu i przeczyszczeniu otworów wiertniczych i ustawieniu nad magazynem zestawu urządzeń tłoczących oraz układu oczyszczającego gaz rozpoczęły się w czerwcu 2008 r.

Inwestycja kosztowała ok. 35 mln zł. Prowadził ją oddział PGNiG W Zielonej Górze. Jak powiedział PAP dyrektor tego oddziału Tadeusz Kulczyk do magazynu Daszewo zatłoczono już ok. 10 mln m sześciennych gazu.

Podziemny magazyn gazu Daszewo jest siódmym tego typu obiektem PGNiG SA. Pozostałe magazyny - niektóre znacznie większe od Daszewa - znajdują się w Mogilnie, Wierzchomicach, Husowie, Strachocinie, Swarzowie i Brzeźnicy. Powstać mają jeszcze dwa podziemne magazyny gazu: w Bonikowie i Kosakowie.

Podziemny magazyn gazu Daszewo powstał na dawnym złożu ropy naftowej, gdzie 9 grudnia 1980 r. doszło do potężnej erupcji ropy i gazu, co wywołało największy w powojennej Polsce naftowy pożar. Ostatecznie ugaszono go 10 stycznia 1981 r. Sześć dni później rozpoczęła się eksploatacja tego złoża. Ropę w Daszewie wydobywano do 2002 r.(PAP)

sibi/ drag/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)