Notowania

wiadomości
23.04.2012 14:41

Pierwszy Zjazd Hamletów w Gdańsku

31 aktorów odegrało w poniedziałek w południe na Długim Targu w Gdańsku wybrane sceny z "Hamleta" Williama Szekspira. Okazją do zorganizowania ulicznego spektaklu była 448. rocznica urodzin angielskiego dramaturga.

Podziel się
Dodaj komentarz

*31 aktorów odegrało w poniedziałek w południe na Długim Targu w Gdańsku wybrane sceny z "Hamleta" Williama Szekspira. Okazją do zorganizowania ulicznego spektaklu była 448. rocznica urodzin angielskiego dramaturga. *

W widowisku teatralnym pt. "Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku" wystąpili aktorzy grający wcześniej rolę duńskiego księcia ze słynnej sztuki Szekspira. Pomysłodawcą tej ulicznej sztuki był Andrzej Wajda.

Na dziesięciu scenach ustawionych na przedprożach kamienic wystąpili m.in. Mirosław Baka, Krzysztof Gordon, Tomasz Mędrzak i Krzysztof Tyniec. Grze aktorów przyglądały się tłumy widzów.

Charakter tej inscenizacji nawiązywał do prezentowanego, także na Długim Targu, we wrześniu 2009 r. widowiska "Aktorzy Przyjechali" towarzyszącego uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Gdański Teatr Szekspirowski.

"Swego czasu mówili na mnie Hamlecica. Zjazd Hamletów to fantastyczny pomysł - takie bardzo szlachetne spotkanie artystyczne" - powiedziała dziennikarzom Paulina Chruściel, jedna z trzech aktorek, które wzięły udział w przedstawieniu.

Aktorka zagrała rolę Hamleta w 2007 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu w spektaklu reżyserowanym przez Waldemara Śmigasiewicza.

"Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku" to pierwsza część happeningu artystycznego pod nazwą "Hamlet dwóch czasów". Druga część tego wydarzenia odbędzie się w poniedziałek wieczorem na placu budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Będzie to spektakl pt. "Hamlet transgatunkowy" w reżyserii Roberta Florczaka.

"Widowisko na Długim Targu to ukłon w stronę tradycji średniowiecznej, kiedy to w Gdańsku w kościołach i na placach miejskich grały teatry. Wieczorny spektakl to już odlot w XXI wiek. Mamy więc symboliczną klamrę czasową" - wyjaśnił dyrektor naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzy Limon.

"Hamlet transgatunkowy" wykorzystywać będzie nowoczesne techniki multimedialne. Jednym z najbardziej spektakularnych efektów ma być nawiązujący do "Hamleta" video-mapping czyli wielkoformatowa projekcja 3D na północnej ścianie teatru. W spektaklu wystąpi też kilkunastu aktorów, uczestniczących w przedstawieniu na Długim Targu.

Widowisko zaprezentowane zostanie na czterech odrębnych scenach usytuowanych na placu budowy i w jego okolicy. (PAP)

rop/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz