Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 20:06

Pillay o nielegalnych działaniach władz na Bliskim Wschodzie

# W 2. i w 6. akapicie zamiast: "region Ameryki Północnej" powinno być: "region Afryki Północnej" #

Podziel się
Dodaj komentarz

# W 2. i w 6. akapicie zamiast: "region Ameryki Północnej" powinno być: "region Afryki Północnej" #

18.02. Genewa (PAP/AFP) - Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay potępiła w piątek "nielegalne i nadmiernie represyjne" reakcje rządów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej na "pełnoprawne żądania" mieszkańców.

"Bliski Wschód i region Afryki Północnej pała gniewem" - napisała pani Pillay w komunikacie, w którym "potępia nielegalne i nadmiernie represyjne reakcje różnych rządów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej na pełnoprawne żądania ludności".

"Charakter i rozmiar naruszeń praw człowieka, do których doszło w różnych państwach regionu wobec osób manifestujących pokojowo w obronie swych praw podstawowych i wolności, są alarmujące" - oceniła.

"Informacje, według których funkcjonariusze służb bezpieczeństwa po cywilnemu są wykorzystywani przeciwko manifestantom, są bardzo niepokojące" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że w regionie informowano o zgonach, arbitralnych zatrzymaniach, torturach, zakazach korzystania z prawa do manifestacji oraz ograniczeniu dostępu do internetu.

Według niej "Bliski Wschód i region Afryki Północnej pałają gniewem" z powodu kryzysu, ale także "dziesięcioleci, w trakcie których lekceważono polityczne dążenia ludności do korzystania ze swoich praw obywatelskich i politycznych, ale także gospodarczych, społecznych i kulturalnych".

"Wola ludu powinna stanowić podstawę władzy rządu" - przypomniała pani Pillay.

Ubolewając z powodu śmierci w ostatnich tygodniach manifestantów w Algierii, Iranie, Iraku, Libii, Jemenie i Bahrajnie, pani Pillay szczególnie ostro potępiła "użycie siły przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa w Libii, co spowodowało śmierć ponad 20 osób".

Wyraziła też "skrajne zaniepokojenie" tym, że parlamentarzyści irańscy zażądali stracenia niektórych przedstawicieli opozycji. (PAP)

mw/ mc/

8372341

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz