Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pilotażowy program badań przesiewowych noworodków ruszy w Warszawie

0
Podziel się:

Warszawski Szpital Ginekologiczno-Położniczy
im. Świętej Rodziny jako pierwszy w Polsce będzie prowadzić
badania przesiewowe noworodków w kierunku ok. 30 chorób i błędów
metabolicznych.

Warszawski Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny jako pierwszy w Polsce będzie prowadzić badania przesiewowe noworodków w kierunku ok. 30 chorób i błędów metabolicznych.

Dyrektor szpitala prof. Bogdan Chazan poinformował we wtorek, że rozpoczną się one za około 3 tygodnie i obejmą wszystkie noworodki urodzone w szpitalu. W ubiegłym roku w szpitalu przyjęto ponad 3500 porodów.

Rutynowo wykonuje się w Polsce badanie przesiewowe w kierunku trzech chorób metabolicznych - fenyloketonurii, niedoczynności tarczycy i mukowiscydozy.

"Poszerzona diagnostyka obejmie inne choroby metaboliczne oraz kilkanaście innych rzadkich błędów metabolicznych. Ich wczesne wykrycie oraz wprowadzenie odpowiedniej diety i specjalistycznego postępowania może zminimalizować ich następstwa, które bywają nieodwracalne" - powiedziała ordynator oddziału neonatologii szpitala Beata Pawlus.

Do wykonania badania potrzeba jedynie kilka kropli krwi noworodka, pobranych w trzeciej dobie od jego przyjścia na świat. W trakcie analizy laboratoryjnej możliwe jest wykrycie składników krwi, których poziom jest podwyższony w określonych schorzeniach. Informacja o nieprawidłowym wyniku może dotrzeć w ciągu 24-48 godzin. Na przeprowadzenie badań konieczna będzie zgoda rodziców dziecka.

Do końca roku szpital będzie finansować badania z własnych środków. "Nie są to pieniądze, które mogłyby zaważyć na wyniku finansowym szpitala, jednak jeśli okaże się, że badania cieszą się dużym powodzeniem i są z niego konkretne wyniki, będziemy zabiegać o środki na dalsze finansowanie programu przez miasto - w ramach programu profilaktycznego, albo przez NFZ" - powiedziała zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Wiesława Kłos.

Dyrektor szpitala na wtorkowej konferencji prasowej poinformował także o trwającej rozbudowie szpitala. W stanie surowym nowy budynek ma być gotowy za dwa lata. Znajdą się w nim m.in. 4 apartamenty porodowe do porodów domowych w warunkach szpitalnych. Każdy z nich wyposażony będzie w pokój wypoczynkowy, salę porodową, aneks kuchenny i łazienkę.

Obecnie szpital przy ul. Madalińskiego dysponuje około 120 łóżkami, w nowym budynku znaleźć ma się 250 kolejnych. Zgodnie z planem wieloletniego rozwoju miasta na rozbudowę szpitala w latach 2009-2010 przeznaczone jest ponad 40 mln zł. (PAP)

mca/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)