Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piotr Pytel szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powołał pułkownika Piotra Pytla na stanowisko szefa
Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W piątek nominację nowemu szefowi SKW wręczył minister obrony
narodowej Tomasz Siemoniak - poinformowało MON.

bEChWCNx

Premier Donald Tusk powołał pułkownika Piotra Pytla na stanowisko szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W piątek nominację nowemu szefowi SKW wręczył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak - poinformowało MON.

Wniosek o powołanie szefa SKW, złożony przez ministra obrony narodowej, pozytywnie zaopiniował prezydent Bronisław Komorowski oraz Kolegium ds. służb specjalnych i sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Opinie te nie były wiążące dla Prezesa Rady Ministrów, ale są niezbędne do powołania szefa SKW.

Ppłk Pytel do tej pory pełnił obowiązki szefa SKW; zastąpił odwołanego w październiku gen. Janusza Noska. Wcześniej był dyrektorem zarządu operacyjnego SKW.

bEChWCNz

Gen. Nosek, kierujący SKW od lutego 2008 r., został odwołany przez premiera, bo w jego ocenie nie zapewniał cichego, skutecznego i bezkonfliktowego działania służby. Media podawały, że odwołanie Noska mogły mieć związek z konfliktem między nim a byłym już wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem, który odpowiadał za zakupy sprzętu i uzbrojenia. W listopadzie zrezygnowali z pracy dwaj zastępcy Noska - płk Dariusz Pilarz i płk Maciej Hermel.

Siemoniak jako priorytetowe zadania dla SKW wymienia walkę z korupcją, ochronę kontrwywiadowczą i bezpieczeństwo teleinformatyczne. "Oczekuję od pułkownika Pytla, jeśli będzie powołany przez prezesa Rady Ministrów, aby ciężką pracą tworzył, jak najlepszy wizerunek tej służby" - mówił w grudniu Siemoniak.

Pułkownik Piotr Pytel urodził się 4 kwietnia 1967 r. w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Filozoficznego (kierunek psychologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1994-1999 pełnił służbę w Urzędzie Ochrony Państwa.

W latach 1999-2003 pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym na stanowisku głównego specjalisty RIC Kraków. Od roku 2003 do 2008 pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 16 lipca 2008 r. rozpoczął służbę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Pełnił kolejno funkcje: naczelnika Wydziału Współpracy Międzynarodowej w Gabinecie Szefa SKW, zastępcy dyrektora w Gabinecie Szefa SKW, a 1 stycznia 2011 r. został dyrektorem Zarządu Operacyjnego SKW.

bEChWCNF

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Biegle włada językiem rosyjskim i angielskim. Interesuje się psychologią, literaturą, uprawia czynnie sport. Jest żonaty, ma córkę. (PAP)

abr/ jbr/

bEChWCOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)