Notowania

budowa
23.10.2009 18:00

PIP: nieliczne nieprawidłowości na budowie Stadionu Narodowego

Rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, Maria Kacprzak-Rawa poinformowała w piątek PAP, że nieprawidłowości na budowie Stadionu Narodowego są nieliczne i niezbyt poważne.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, Maria Kacprzak-Rawa poinformowała w piątek PAP, że nieprawidłowości na budowie Stadionu Narodowego są nieliczne i niezbyt poważne. *

Według piątkowego "Życia Warszawy", coraz więcej osób zwalnia się z pracy na budowie stadionu z powodu niskich zarobków i nieterminowych wypłat.

"Kontrola, która była miesiąc temu, wykazała, że są nieliczne nieprawidłowości dotyczące zawieranych umów, jak również czasu pracy i wynagrodzeń" - powiedziała PAP Kacprzak-Rawa. Jak wyjaśniła, dotyczyło to dwóch firm-podwykonawców z Warszawy i dwóch z innych miast. "W związku z tym przekazaliśmy do okręgowych inspektoratów pracy prośby o wykonanie kontroli u tych pracodawców: w jakiej formie są zatrudniani pracownicy, jak wygląda czas pracy, wynagrodzenia itd. Ze spływających informacji wynika, że nie są to poważne nieprawidłowości" - zaznaczyła. Dodała, że jeszcze nie ma wszystkich wyników kontroli.

Rzeczniczka podkreśliła, że na budowie stale obecny jest koordynator Państwowej Inspekcji Pracy, który kontroluje warunki bhp i prawa pracy.

Rzeczniczka generalnego wykonawcy Stadionu, konsorcjum Alpine - PBG S.A. - Hydrobudowa Polska S.A., Karolina Szydłowska powiedziała PAP: "Bardzo blisko współpracujemy z Inspektoratem Pracy, który ma stałe dyżury na terenie budowy, tak by każdy pracownik mógł przyjść, zgłosić problemy zadać pytania. Będziemy rozmawiać z podwykonawcami, wnikliwe przyglądać się realizacji ich obowiązków, przestrzeganiu przez nich prawa. Jesteśmy gotowi do współpracy. Wszelkie zarzuty konkretnych pracowników są na bieżąco monitorowane".

Przypomniała, że kilka tygodni temu przy pomocy PIP generalny wykonawca rozwiązał problem niewypłaconych pensji dla zbrojarzy. "Dzięki naszej mediacji w ciągu kilku dni dostali zaległe pobory" - zaznaczyła.

"Generalny wykonawca wywiązuje się ze zobowiązań wobec podwykonawców terminowo. Na bieżąco regulowane są zobowiązania finansowe, mamy na to dowody w postaci oświadczeń firm podwykonawczych" - dodała.

Według niej, rotacja pracowników na budowie występuje, "tak jak w każdej dużej firmie i nie ma to wpływu na terminowość i jakość wykonywanej pracy".

Na budowie Stadionu Narodowego pracuje ponad 1300 osób. Ma on być gotowy do połowy 2011 r. (PAP)

ktt/ pz/ jra/

Tagi: budowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz