Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIP o kontrolach czasu pracy lekarzy w przyszłym roku

0
Podziel się:

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy
będą w 2008 r. kontrolować czas pracy lekarzy zgodnie z wcześniej
przygotowanym harmonogramem oraz dodatkowo - w przypadku skarg.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy będą w 2008 r. kontrolować czas pracy lekarzy zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem oraz dodatkowo - w przypadku skarg.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wystąpił z wnioskiem do Głównego Inspektora Pracy o przeprowadzenie powszechnej kontroli przestrzegania od 1 stycznia 2008 r. czasu pracy lekarzy w szpitalach. Wniosek ma związek z wchodzącymi w życie od nowego roku unijnymi przepisami o czasie pracy lekarzy; zgodnie z nimi czas pracy lekarza wynosi 48 godz. tygodniowo i może zostać wydłużony za jego zgodą do 72 godz.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP w czwartek wicedyrektor departamentu prawnego PIP Piotr Wojciechowski, w 2008 r. inspektorzy będą kontrolować czas pracy lekarzy zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem.

"Ponadto PIP przeprowadzi kontrole w przypadku zgłaszanych nieprawidłowości do okręgowych inspektoratów pracy" - dodał Wojciechowski. Jak podkreślił, w związku z pismem z OZZL nie zaplanowano żadnych wzmożonych działań.

Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się do GIP o jak najszybsze przeprowadzenie powszechnej, w całej Polsce, kontroli szpitali w zakresie przestrzegania przepisów o czasie pracy lekarzy oraz przepisów dotyczących wypowiadania warunków pracy i wprowadzania zmian w zakresie regulaminów pracy oraz czasu pracy.

"Wniosek ten ma bezpośredni związek z wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2008 r. nowymi przepisami o czasie pracy lekarzy i jest następstwem licznych sygnałów od lekarzy z całego kraju, iż wielu dyrektorów szpitali próbuje zmierzyć się z nowym problemem w sposób bezprawny" - napisali lekarze.

Według OZZL, niektórzy dyrektorzy szpitali próbują np: zmieniać regulamin pracy bez uwzględnienia stanowiska związku zawodowego, wprowadzają inne niż dotychczas systemy czasu pracy bez zmiany regulaminu pracy, narzucają lekarzom mniej korzystne niż dotychczas rozwiązania dotyczące czasu pracy, bez wypowiadania warunków umowy o pracę, zmuszają lekarzy do podpisywania umów cywilno-prawnych zamiast dotychczasowych umów o pracę.

Jak podkreślił ZK OZZL, opisany wyżej sposób postępowania jest nie tylko bezprawny, ale szkodzi i dyrektorom, i szpitalom, i całej opiece zdrowotnej.

1 stycznia wchodzi w życie unijne prawo - przyjęte przez Polskę w nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ) - które mówi, że czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo. Czas ten może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę. Nowe przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11- godzinnym odpoczynku.(PAP)

bpi/ gdy/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)