Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

0
Podziel się:

Klub PiS chce pilnego zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu
poświęconego końcowemu raportowi MAK oraz przyjęcia uchwały odrzucającej ten raport. Marszałek
Grzegorz Schetyna ogłosił, że w tym tygodniu nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu nie będzie.

*Klub PiS chce pilnego zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu poświęconego końcowemu raportowi MAK oraz przyjęcia uchwały odrzucającej ten raport. Marszałek Grzegorz Schetyna ogłosił, że w tym tygodniu nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu nie będzie. *

PiS domaga się, aby na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk odpowiedział na pytania dotyczące raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Klub PiS złożył też w Sejmie projekt uchwały, która odrzuca tezy zawarte w raporcie MAK i wzywa do powołania międzynarodowej komisji mającej wyjaśnić przyczyny katastrofy.

Jak oświadczyli na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie politycy PiS, posiedzenie Sejmu powinno odbyć się pilnie, najlepiej w piątek. Głos najwyższych władz naszego kraju, jest - zdaniem PiS - niezbędny, kiedy Polska została "zhańbiona" tezami raportu MAK, zacytowanymi w czwartek przez światowe media.

Z kolei marszałek Schetyna pytany przez dziennikarzy o specjalne posiedzenie Sejmu, odpowiedział, że w piątek nie odbędzie się ono na pewno. "Natomiast będzie, to jest tylko kwestia daty, kiedy ma się odbyć. Będę to konsultować z rządem" - dodał Schetyna. Marszałek zapewnił, że nie chodzi o obecny tydzień.

O złożenie wyjaśnień przez premiera na nadzwyczajnym posiedzeniu zaapelowała na czwartkowej konferencji prasowej Beata Kempa (PiS). "Panie premierze, proszę się jutro stawić w Sejmie. Proszę nie chować głowy w piasek. Proszę odpowiedzieć Polakom na wszystkie pytania (dotyczące raportu MAK) na nadzwyczajnej sesji parlamentu" - zaapelowała Kempa.

Jak powiedziała, premier powinien odpowiedzieć przed Sejmem na szereg pytań. Jej zdaniem, Tusk powinien wyjaśnić m.in., dlaczego nie dołożył wszelkich starań, aby Polska uzyskała protokoły sądowo-lekarskie z badań biochemicznych i toksykologicznych załogi Tu-154M i osób przebywających w kokpicie samolotu.

Według Kempy, wyniki tych badań są konieczne do zweryfikowania tezy, którą w środę całemu światu przedstawiła szefowa MAK Tatiana Anodina, że w kabinie pilotów przebywał polski generał w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. "Tak się nie godzi. Nie mamy tej najważniejszej ekspertyzy" - mówiła Kempa.

"Dlaczego dzisiaj polski generał otrzymał medialny strzał w tył głowy, tak jak oficerowie w Katyniu siedemdziesiąt lat temu?" - pytała Kempa. Politycy PiS pytali też, na jakiej podstawie stwierdzono obecność alkoholu we krwi gen. Andrzeja Błasika, skoro jego ciało zidentyfikowano dopiero 11 dni po katastrofie.

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy podał w środę, że we krwi dowódcy Sił Powietrznych gen. Błasika stwierdzono 0,6 promila alkoholu. MAK określa to jako "lekki stopień zatrucia alkoholowego". Przekazuje także, iż w nerkach generała alkoholu nie stwierdzono. Zdaniem MAK, najbardziej prawdopodobne jest to, że alkohol został spożyty w czasie lotu.

PiS chce także, aby na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm przyjął uchwałę odrzucającą raport MAK. Projekt uchwały został już złożony w Sejmie. "Odrzucamy w całości raport MAK, uważamy, że jest on niewiarygodny" - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"Sejm RP wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec tez zawartych w końcowym raporcie Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego" - głosi projekt uchwały przekazany PAP. "Sejm uznaje, że treść końcowego raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego nie służy dobrym stosunkom między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską i oczekuje, że powołane zostaną niezależne i ponadpaństwowe instytucje, które pozwolą obiektywnie wyjaśnić przyczyny katastrofy" - napisano.

W projekcie uchwały napisano, że "raport zawiera nieuzasadnione wnioski, zmierzające do obarczenia wyłączną odpowiedzialnością pilotów samolotu TU-154M i jego pasażerów oraz uwolnienia od jakiejkolwiek odpowiedzialności podmiotów Federacji Rosyjskiej". Projekt zakłada też, że Sejm wyrazi "stanowczy sprzeciw wobec próby naruszenia godności i dobrej pamięci" generała Błasika.

Szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz powiedział na konferencji, że milczenie władz naszego kraju oznacza, iż zgadzają się one z raportem MAK. Dlatego - według PiS - niezbędne jest, aby Sejm przyjął odpowiednią uchwałę. Polityk nie zgodził się też ze stwierdzeniem, że Sejm nie może odrzucić raportu MAK. Macierewicz podkreślił, że Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej RP.

Z kolei Błaszczak oświadczył, że jest zdziwiony, iż w sprawie raportu MAK głosu nie zabrał jeszcze ani premier, ani prezydent Bronisław Komorowski. Jak dodał, wprawdzie prezydent jest chory, ale "to go nie usprawiedliwia od tego, że milczy wtedy, kiedy Polska jest hańbiona".

Macierewicz powiedział też, że po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej może przekazać, iż ich zdaniem powołanie międzynarodowej komisji, która wyjaśniłaby przyczyny śledztwa jest jedynym rozwiązaniem.

Według niego, premier złamał prawo nie wnioskując o włączenie do śledztwa MAK przedstawicieli Unii Europejskiej. Zdaniem Macierewicza, rząd powinien bowiem stosować się do obowiązującego w Polsce prawa, a takim jest unijne rozporządzenie z października 2010 r. ws. badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym oraz zapobiegania im.

Na podstawie tego dokumentu - zdaniem Macierewicza - przedstawiciele Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego mogliby wziąć udział w śledztwie. Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. transportu Helen Kearns mówiła jednak PAP na początku grudnia, że unijne rozporządzenie w sprawie badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym nie ma zastosowania do katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia.

Politycy PiS byli też pytani o ewentualne wnioski personalne, w tym wniosek o postawienie premiera Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu w związku ze śledztwem smoleńskim. Błaszczak podkreślił, że wszystkie tego typu decyzje jego klub będzie podejmował po nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu.(PAP)

ann/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)