Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS chce wyjaśnień ws. "przecieku" o polskim PKB

0
Podziel się

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak chce, by premier Donald Tusk przedstawił wyjaśnienia dotyczące "przecieku" z rządu do agencji Reutera o wysokości polskiego PKB.

PiS chce wyjaśnień ws. "przecieku" o polskim PKB
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhEYoXV

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak chce, by premier Donald Tusk przedstawił wyjaśnienia dotyczące _ przecieku _ z rządu do agencji Reutera o wysokości polskiego PKB w drugim kwartale 2011 r.

Błaszczak przytacza w liście do szefa rządu tekst _ Dziennika Gazety Prawnej _ pod tytułem: _ Kto zarobił na przecieku Reutersa _. Podkreśla, że we wtorek GUS przygotował raport o wysokości polskiego PKB, który jak zawsze został ogłoszony o godz. 10 - tymczasem agencja Reuters podała dane, powołując się na źródła rządowe, pół godziny wcześniej. Według gazety, mogli na tym skorzystać inwestorzy grający na rynku walutowym i spółkach z indeksu WIG20.

_ Bezpieczeństwo ekonomiczne Polski oraz środków zgromadzonych przez inwestorów wymaga niezwłocznego zbadania sprawy i ujawnienia źródła nielegalnego upowszechnienia tak ważnych danych _ - podkreślił polityk PiS.

bEhEYoXX

Błaszczak zwraca uwagę, że procedura przekazywania informacji o wysokości PKB przed ich ogłoszeniem przez GUS zakłada pisemne poinformowanie Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu RP i Senatu RP oraz wicepremiera Waldemara Pawlaka właśnie na pół godziny przed oficjalną publikacją.

Szef klubu PiS podkreśla, że efektem _ przecieku _ było zastanawiające poruszenie wśród inwestorów, szczególnie zainteresowanych chwilowym spadkiem wartości euro w stosunku do złotego oraz wzrostem niektórych spółek indeksu WIG 20.

_ Dziennikarze i ekonomiści sugerują, że przeciek pozwolił w krótkim czasie na dokonanie korzystnych transakcji grupie reagujących inwestorów. Skala mogła być jeszcze poważniejsza w przypadku przekazania przez agencję wybranym podmiotom bez ich podawania do publicznej wiadomości, co mogło wstrząsnąć polską giełdą _ - zaznaczył poseł.

bEhEYoYd

_ Zaistniałe zdarzenie podważa wiarygodność najważniejszych instytucji w Polsce i wymaga natychmiastowego wyjaśnienia, dlatego też zwracam się do pana premiera, jako osoby bezpośrednio nadzorującej działalność Głównego Urzędu Statystycznego, o podjęcie niezbędnych działań _ - dodał polityk PiS.

Czytaj więcej o polskim PKB w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus;podal;dane;o;pkb;w;polsce;sa;lepsze;od;prognoz,92,0,899676.html) Wzrost PKB zaskoczył analityków Szybsze niż Polska tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale miała grupa krajów nadbałtyckich - Estonia, Litwa, Łotwa i Szwecja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb;w;polsce;urosnie;w;tym;roku;o;cztery;procent,43,0,841771.html) PKB w Polsce urośnie w tym roku o cztery procent Taka jest prognoza Ministerstwa Finansów, które uznało dzisiejsze dane GUS-u za bardzo dobre.
bEhEYoYy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)