Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS i SP: konieczne odrzucenie projektów ws. związków partnerskich

0
Podziel się:

Posłowie PiS i SP złożą wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu trzech
projektów ustaw o związkach partnerskich; w ocenie obydwu partii projekty te naruszają konstytucję.
Wnioski o odrzucenie zamierzają poprzeć posłowie z konserwatywnej frakcji PO.

Posłowie PiS i SP złożą wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu trzech projektów ustaw o związkach partnerskich; w ocenie obydwu partii projekty te naruszają konstytucję. Wnioski o odrzucenie zamierzają poprzeć posłowie z konserwatywnej frakcji PO.

Nie dziwi nas sprzeciw środowisk homofobicznych wobec tych projektów - komentują politycy Ruchu Palikota.

Projekty ustaw dotyczące związków partnerskich zgłosiły: PO (autorstwa posła Artura Dunina) oraz wspólnie Ruch Palikota i SLD. Wszystkie dotyczą zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych, żaden nie zezwala na adopcję dzieci. Projekty umożliwiają m.in. rejestrowanie związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego, nakładają na partnerów obowiązek wzajemnej opieki, w tym obowiązek alimentacyjny. Wprowadzają ustawowe dziedziczenie, umożliwiają otrzymanie informacji o stanie zdrowia nieprzytomnego partnera oraz prawo odmowy zeznań przeciwko partnerowi.

Debata nad projektami zaplanowana jest w Sejmie na czwartek.

"Wszystkie projekty są sprzeczne z konstytucją. Jest w niej napisane, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Trudno żebyśmy debatowali nad projektami sprzecznymi z ustawą zasadniczą. To nie ma sensu. Opowiadamy się za tradycyjnym modelem rodziny" - powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Posłowie PiS powołują się na art. 18 konstytucji, według którego "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

Rzecznik klubu Solidarnej Polski Patryk Jaki zapowiedział, że jego klub złoży odrębny wniosek o odrzucenie trzech projektów. Zastrzegł, że SP jest skłonna zagłosować za każdym wnioskiem, który uniemożliwi zagrożenie dla rodzin.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że klub PO poprze projekt Artura Dunina. "To projekt, pod którym zbieraliśmy podpisy. Nie wyobrażam sobie innej sytuacji jak jego poparcie" - podkreśliła. Jak dodała, decyzję w sprawie stanowiska wobec innych projektów i ewentualnej dyscypliny klub PO podejmie we wtorek.

Dunin potwierdził w rozmowie z PAP, że ostateczną decyzję w sprawie pozostałych projektów klub Platformy podejmie we wtorek. Jak dodał, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami nie będzie w tej sprawie obowiązywała dyscyplina klubowa - tak jak w innych kwestiach dotyczących spraw światopoglądowych.

Poseł z konserwatywnej frakcji PO Jacek Żalek zapowiedział z kolei, że będzie głosował za odrzuceniem projektów ustaw w sprawie związków partnerskich. Według niego projekty są niekonstytucyjne. "Tu nie chodzi o kwestie polityczne, tylko prawne" - zaznaczył.

Żalek powiedział, że w sprawach światopoglądowych w klubie Platformy nie ma dyscypliny w głosowaniu.

Wiceszef klubu Ruchu Palikota Robert Biedroń zapowiedział w rozmowie z PAP, że sprawą związków partnerskich i ewentualnego poparcia dla projektu Dunina, gdyby już w pierwszym czytaniu odrzucone zostały projekty SLD i RP, zajmie się wtorkowy klub Ruchu.

Podkreślił jednocześnie, że Ruch ma bardzo poważne zastrzeżenia do propozycji PO. "Mamy problem z projektem Dunina, ponieważ jest to projekt +kadłubkowy+, w dużej mierze skopiowany z naszych projektów, który jednak nie rozwiązuje najważniejszych kwestii, dla których miałaby zostać powołana instytucja związku partnerskiego" - ocenił poseł RP.

Według niego Dunin w swej propozycji pominął tak istotne sprawy jak: możliwość wspólnego rozliczania się partnerów z podatków, zwolnienie z podatku od spadków i darowizn, prawo do zasiłku czy odszkodowania po śmierci partnera, a także kwestię wchodzenia w związek partnerski z cudzoziemcem. "Tego wszystkiego w projekcie Dunina nie ma" - powiedział Biedroń.

Zapowiedziami klubu PiS złożenia wniosków o odrzucenie projektów nie jest zdziwiony rzecznik RP Andrzej Rozenek. "Sprzeciw wobec tych projektów wcale mnie nie dziwi - środowiska homofobiczne, takie bardzo wsteczne, oczywiście są, i widać to w Sejmie gołym okiem" - ocenił Rozenek w rozmowie z PAP.

Rzecznik SLD Dariusz Joński ma nadzieję, że projekty dotyczące związków partnerskich trafią do dalszych prac w komisjach. "Cieszylibyśmy się, gdyby te projekty przeszły przez pierwsze czytanie i trafiły do komisji. To już będzie krok w dobrą stronę" - podkreślił poseł.

Jak zwrócił uwagę, projekty, pod którymi wspólnie podpisały się Sojusz i Ruch Palikota, są inne od tego złożonego przez klub PO. "Ale jesteśmy gotowi rozmawiać" - zadeklarował poseł SLD. "Jeśli trafiłyby do komisji, będziemy przekonywać posła Dunina, by swój projekt nieco zliberalizował" - dodał.

"Dochodzą nas jednak głosy, że jest większość, która nie chce dyskusji nad żadnym projektem" - powiedział Joński.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział PAP, że w Stronnictwie jak zwykle przy projektach światopoglądowych nie będzie dyscypliny głosowania. Zaznaczył jednak, że ludowcy są partią chadecką i "podchodzą sceptycznie" do regulacji liberalizujących konstytucyjny zapis, który mówi, że małżeństwo tworzą kobieta i mężczyzna.

Projekty Ruchu Palikota i SLD dają partnerom możliwość wspólnego rozliczania podatków - takiego zapisu nie ma w projekcie Platformy (politycy tej partii tłumaczą, że nie chcą, by prace nad ustawą zablokował resort finansów).

Zwolennicy zmian zapowiadają demonstracje przed Sejmem, m.in. w dniu debaty nad projektami, chcą też wejść na galerię sejmową w koszulkach z napisem "Żądamy ustawy o związkach partnerskich". (PAP)

tgo/ mrr/ mkr/ ajg/ wni/ gł/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)