Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: należy wrócić do idei przekopu Mierzei Wiślanej

0
Podziel się:

PiS chce powrócić do realizacji idei przekopu Mierzei Wiślanej w Skowronkach
- zapowiedziała we wtorek b. szefowa MSZ, liderka listy PiS do Sejmu w okręgu gdańskim Anna Fotyga
.

PiS chce powrócić do realizacji idei przekopu Mierzei Wiślanej w Skowronkach - zapowiedziała we wtorek b. szefowa MSZ, liderka listy PiS do Sejmu w okręgu gdańskim Anna Fotyga .

Fotyga oraz elbląski poseł Leonard Krasulski uczestniczyli w Skowronkach na Mierzei Wiślanej (pomorskie) w spotkaniu wyborczym nt. żeglugi morskiej w rejonie Zalewu Wiślanego.

Fotyga powiedziała PAP, że PiS chce powrócić do projektu, który zaczął realizować rząd Jarosława Kaczyńskiego, "czyli wykonać przekop Mierzei Wiślanej w Skowronkach". "W budżecie państwa były przeznaczone na ten cel pieniądze, wykonano stosowne techniczne i finansowe projekty" - dodała.

Przekop Mierzei Wiślanej to projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską mający na celu skrócenie i pogłębienie morskiego szlaku na Bałtyk. Według projektu kanał ma mieć 1100 m długości oraz 40 m szerokości w dnie. Obecnie przejścia z Zalewu Wiślanego na Bałtyk prowadzą przez rzekę Szkarpawę i przez Rosyjską Cieśninę Pilawską.

Według Fotygi "PiS uważa, że należy wrócić do tej idei ze względu na możliwości rozwojowe Elbląga i regionu elbląskiego, ale również z punktu widzenia gospodarki wodnej, rozwoju kraju, portów i z punktu widzenia polityki zagranicznej".

Jak dodała, "decyzja rządu PiS o wykonaniu przekopu wpłynęła bardzo pozytywnie na tempo i nastrój rozmów z Federacją Rosyjską w bardzo wielu sprawach, np. żeglugi po Zalewie Wiślanym". "Negocjacje bardzo przyspieszyły i za moich czasów były niemal finalizowane" - zauważyła b. szefowa dyplomacji.

Odnosząc się do sprzeciwu części mieszkańców Krynicy Morskiej wobec planów przekopu Mierzei Fotyga powiedziała, że "mieszkańcom każdego miejsca można wyjaśnić sens przedsięwzięcia". "Rolą polityków jest pokazywać szerokie możliwości rozwojowe, a w sytuacji, kiedy w pobliżu będzie bogaty Elbląg, to właśnie Krynica Morska będzie zapleczem turystycznym dla bogacących się mieszkańców Elbląga" - dodała. Fotyga sądzi, że "mieszkańcy Krynicy bardzo na tym zyskają".

B. minister jest przekonana, że "cała Polska zyska na rozwoju wszystkich polskich portów morskich, od granicy z Rosją po granicę z Niemcami".

Krasulski powiedział PAP, że w czasie rządów PiS w budżecie państwa wyasygnowano 500 mln zł na realizację projektu. Wyjaśnił, że "pieniądze miały być przeznaczone na budowę przekopu, rewitalizację Kanału Elbląskiego i na rozbudowę portu w Elblągu". Jak dodał, po "dojściu PO do władzy sprawa nie ruszyła, więc zdaliśmy się na chimeryczność Federacji Rosyjskiej, która raz zezwala na przepłynięcie Cieśniny Pilawskiej, raz nie, szczególnie obcym banderom" - tłumaczył. Uważa, że "z powodu zaniechania inwestycji region elbląski został pozbawiony potencjalnych inwestorów i turystów".

"Przekop przez Mierzeję Wiślaną jest projektem, umożliwiającym zwiększenie znaczenia Elbląga jako pełnoprawnego portu morskiego. Z tego projektu zrezygnował obecny rząd po wizycie premiera Rosji 1 września 2009 roku w Polsce i po podpisaniu porozumień między Polską a Rosją w sprawie żeglugi po Zalewie Wiślanym" - czytamy w komunikacie PiS przesłanym PAP.

Także prezes PiS Jarosław Kaczyński pod koniec sierpnia mówił w Elblągu, że "jeśli po wyborach PiS przejmie władzę, to wróci do zaniechanych inwestycji (...)". Jako najważniejszą wymienił plany przekopania Mierzei Wiślanej. "W tej chwili regulacje prawne, które mamy na podstawie umów z Rosjanami, są skrajnie niekorzystne i w gruncie rzeczy nie ma możliwości takiego rozwoju, który z całą pewnością dokonałby się, gdyby ten przekop byłby już gotowy. A po kilku latach, po czterech latach z całą pewnością gotowy by już był" - mówił Kaczyński w Elblągu. (PAP)

bls/ la/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)