Notowania

wiadomości
04.06.2013 17:01

PiS ponawia apel o zwołanie komisji ws. sytuacji powodziowej

Piotra Zgorzelskiego (PSL) i spraw wewnętrznych - Marka Wójcika (PO) #

Podziel się
Dodaj komentarz

Piotra Zgorzelskiego (PSL) i spraw wewnętrznych - Marka Wójcika (PO) #

04.06. Warszawa (PAP) - PiS ponownie zaapelował we wtorek o zwołanie posiedzenia sejmowych komisji w związku z zagrożeniem powodziowym; chce, by rząd poinformował na posiedzeniu o działaniach ws. zapobiegania powodzi i stanie infrastruktury przeciwpowodziowej.

Posłowie PiS wystąpili już w poniedziałek o zwołanie wspólnego posiedzenia sejmowych komisji spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji, "wobec niepokojących informacji na temat stanu wód na Dolnym Śląsku". We wtorek zaapelowali także o zwołanie komisji samorządu terytorialnego. Podkreślili, że powinny się one odbyć w trybie pilnym w najbliższych dniach.

"Apelujemy do przewodniczących tych komisji, żeby sami, z własnej inicjatywy zwołali jak najszybciej posiedzenia tych komisji, żeby omówić problem, który jest obecnie dla Polski południowej niezwykle ważny, z godziny na godzinę sytuacja się tam pogarsza" - powiedziała wiceszefowa PiS Beata Szydło na konferencji prasowej.

Według niej podczas posiedzeń komisji powinny być omówione podjęte przez rząd decyzje, tak aby samorządy, które walczą z żywiołem "wiedziały, czego się spodziewać". "Wszyscy są zaniepokojeni. Samorządy i mieszkańcy nie wiedzą czego mogą się spodziewać, jaka pomoc ze strony państwa będzie im udzielona. Nie ma żadnych komunikatów ze strony rządowej" - stwierdziła Szydło.

Przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) jest za zwołaniem posiedzenia połączonych komisji. "Jako byłego starostę płockiego, który przeżył powódź 2010 roku nie trzeba mnie przekonywać do tego rodzaju inicjatyw i oczywiście popieram ten pomysł w pełni" - powiedział PAP Zgorzelski.

"Jeśli taki wniosek wpłynie będę za zwołaniem posiedzenia komisji" - deklaruje także szef komisji spraw wewnętrznych Marek Wójcik (PO). Podkreślił, że jego komisja systematycznie zajmuje się sprawą zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Jak zaznaczył, ostatnie posiedzenie w tym temacie odbyło się 17 kwietnia. Wówczas informację przedstawiali ministrowie: spraw wewnętrznych, administracji i cyfryzacji oraz środowiska.

Rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek poinformował we wtorek, że służby zarządzania kryzysowego wojewodów małopolskiego i dolnośląskiego są w stanie najwyższej gotowości, a pozostałych wojewodów - w stanie podwyższonej gotowości. Przypomniał, że we wtorek obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, m.in. dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego oraz mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Posłowie PiS chcą, by rząd przedstawił na posiedzeniu komisji informację "na temat działań informacyjnych, zapobiegawczych i interwencyjnych, a zwłaszcza w zakresie usuwania skutków powodzi i niesienia pomocy mieszkańcom przez odpowiedzialne służby państwowe".

Niepokój posłów PiS - jak czytamy w poniedziałkowym komunikacie biura prasowego PiS - budzi "koordynacja i skuteczność działań w zakresie zarządzania kryzysowego po wprowadzonym podziale MSWiA na dwa resorty: spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji".(PAP)

tgo/ ajg/ par/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz