Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: premier przedwcześnie ogłosił, że Polsce nie grozi szantaż gazowy

0
Podziel się:

Poseł PiS Piotr Naimski ocenił w środę, że premier Donald Tusk
przedwcześnie ogłosił, iż Polsce nie grozi szantaż gazowy ze strony Rosji. PiS powtórzył, że
zaniechania ze strony rządu doprowadziły do opóźnień w budowie gazoportu w Świnoujściu.

Poseł PiS Piotr Naimski ocenił w środę, że premier Donald Tusk przedwcześnie ogłosił, iż Polsce nie grozi szantaż gazowy ze strony Rosji. PiS powtórzył, że zaniechania ze strony rządu doprowadziły do opóźnień w budowie gazoportu w Świnoujściu.

We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że gazoport w Świnoujściu będzie gotowy do prób technicznych do końca roku, a na początku 2015 r. będzie nim mógł popłynąć gaz. Premier podkreślił, że obecnie Polska jest na bieżąco dobrze zaopatrzona w gaz. Przekonywał też, że Polsce nie grozi gazowy szantaż ze strony Rosji.

Według Naimskiego Polska ma obecnie możliwość odbioru z innych źródeł niż rosyjskie tylko połowy gazu dostarczanego rocznie od Gazpromu. "Drugą połowę będziemy mogli odebrać, jeśli skończymy inwestycję w Świnoujściu" - mówił na środowej konferencji prasowej Naimski.

Dlatego - zdaniem Naimskiego - premier przedwcześnie ogłosił, iż Polsce nie grozi szantaż gazowy ze strony Gazpromu. "Niestety jest to sukces ogłoszony przedwcześnie" - przekonywał.

Skrytykował rząd za zaniechania, które - jak stwierdził - doprowadziły do dwuletniego opóźnienia w oddaniu do użytku gazoportu w Świnoujściu. "Ten gazoport miał być uruchomiony w 2012 r., najdalej w 2013 r. Była realna możliwość, byśmy mogli dzisiaj mówić o tym, że jesteśmy bezpieczni. Tak nie jest" - mówił Naimski.

Zdaniem posła PiS wydarzenia na Ukrainie mogą jednak spowodować, że Donald Tusk "dopilnuje inwestycji w Świnoujściu nie tylko w sferze retoryki, ale i praktycznych działań".

Premier Donald Tusk mówił w środę, że "uniezależnienie, przynajmniej częściowe, to klucz do sukcesu we współpracy z Rosją". Gazoport w Świnoujściu, wieloletni kontrakt gazowy z Katarem - to zdaniem premiera spowodowało, że Rosja zupełnie inaczej traktuje Polskę, jeśli chodzi o kwestie gazowe, zdając sobie sprawę, że nie jesteśmy skazani na rosyjski surowiec.

We wrześniu ubiegłego roku spółka Polskie LNG i budujące terminal w Świnoujściu konsorcjum Saipem-Techint-PBG podpisały aneks do kontraktu, z którego wynika, że terminal gazowy w Świnoujściu będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 roku. Dotychczasowa umowa przewidywała oddanie terminalu do eksploatacji 30 czerwca 2014 roku, ale od dłuższego czasu wiadomo było, że termin ten odsunie się w czasie, m.in. z powodu ostrego kryzysu branży budowlanej i bankructw wykonawców inwestycji w 2012 roku. Pod koniec lutego informowano, że terminal jest gotowy w 75 proc.

Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest pierwszym tego typu projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.(PAP)

gł/ laz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)