Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS przeciw projektom PO i Lewicy ws. IPN

0
Podziel się

Poseł PiS Zbigniew Girzyński wniósł w czwartek w Sejmie o odrzucenie obu
projektów zmian w IPN, autorstwa PO i klubu Lewicy. W swoim wystąpieniu apelował do posłów, a nawet
mediów, o pomoc w - jak mówił - uratowaniu Instytutu i umożliwieniu mu dalszego wypełnienia zadań.

bEgBrrQR

*Poseł PiS Zbigniew Girzyński wniósł w czwartek w Sejmie o odrzucenie obu projektów zmian w IPN, autorstwa PO i klubu Lewicy. W swoim wystąpieniu apelował do posłów, a nawet mediów, o pomoc w - jak mówił - uratowaniu Instytutu i umożliwieniu mu dalszego wypełnienia zadań. *

Projekt zmian przygotowany przez PO Girzyński określił jako szkodliwy. "Chcecie doprowadzić do tego, aby życiorysy można było pisać tylko w uładzony sposób" - mówił, dodając, że w "ramach walki o Lecha Wałęsę" PO gotowa jest poświęcić wszystko.

Odniósł się także bezpośrednio do wypowiedzi posła Witolda Gintowta-Dziewałtowskiego, który prezentował parlamentarzystom projekt Lewicy proponujący likwidację IPN. "Macie w swoim klubie trochę młodych posłów, a sprawozdawcą musi być stary sprawdzony towarzysz" - podkreślił. Dodał, że niewiele jest osób, które tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego zostały "towarzyszem w miejskim komitecie w Elblągu".

bEgBrrQT

"IPN zostawcie w spokoju, bo jesteście ostatnimi, którzy mogą mówić o naruszaniu czci osób" - dodał.

Zaznaczył także, że obecnie bez przeszkód można korzystać z zasobów IPN i jest to zasługa kierownictwa Instytutu. Na koniec zaapelował do posłów PO, by nie dopuścili do sytuacji, w której będą "musieli głosować z tymi, którzy byli pierwszymi sekretarzami partii w okresie stanu wojennego".

W czwartek w Sejmie trwa debata nad dwoma projektami zmian w IPN. Lewica chce Instytut zlikwidować; zarówno koalicja PO-PSL, jak i PiS zapowiedziały, że tego nie poprą. W swoim projekcie PO wnosi zaś m.in. o zmianę wyboru władz IPN w celu jego "odpolitycznienia" i szersze ujawnianie akt służb specjalnych PRL, wraz z danymi wrażliwymi.(PAP)

pru/ ura/ jbr/

bEgBrrRu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)