Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS przedstawi samorządowe zasady

0
Podziel się:

PiS przedstawi w czwartek samorządowe zasady, którymi mają się kierować
kandydaci tej partii. Wśród nich jest dążenie do zapewnienia publicznej opieki medycznej,
wyrównywania szans mieszkańców obszarów wiejskich, budowy przedszkoli i żłobków w każdej gminie.

PiS przedstawi w czwartek samorządowe zasady, którymi mają się kierować kandydaci tej partii. Wśród nich jest dążenie do zapewnienia publicznej opieki medycznej, wyrównywania szans mieszkańców obszarów wiejskich, budowy przedszkoli i żłobków w każdej gminie.

Szef PiS Jarosław Kaczyński w czwartek przedstawi dokument pt. "Samorządowe zasady PiS - nasze priorytety i zobowiązania". Dotarła do niego PAP.

W dokumencie znajduje się deklaracja, że wszyscy prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, radni wojewódzcy, powiatowi i gminni wybrani z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości będą kierowali się dwunastoma "Samorządowymi Zasadami Prawa i Sprawiedliwości".

Samorządowcy PiS mają dążyć do zapewnienia "wszystkim mieszkańcom" m.in. bezpieczeństwa osobistego oraz bezpieczeństwa członków rodziny, "pełnego korzystania z wolności gospodarczej i godnych warunków pracy" oraz publicznej opieki medycznej.

"Publiczna służba zdrowia wymaga dziś naprawy, ale jedyną drogą jej naprawy nie powinna być jej prywatyzacja. Nad tym w każdym powiecie i województwie powinien czuwać rzecznik praw pacjenta (...) Właścicielami szpitali powinny być samorządy, szpitale nie mogą być narażone na bankructwo z powodu celowej polityki państwa prowadzącej do zadłużania szpitali" - czytamy w dokumencie.

Kandydaci wybrani z list PiS zobowiążą się też do "dobrej opieki nad dziećmi, zarówno w formie przedszkoli i żłobków" (mają być w każdej gminie), pomocy dla rodziców, którzy nie mogą z nich skorzystać, a także "sprawnej pomocy społecznej dla osób, które nie potrafią sobie poradzić".

Samorządowcy PiS w dziedzinie edukacji mają dążyć do niepreferowania "prywatnych szkół dla wybranych". Chcą też, aby każde województwo miało swoją flagową szkołę wyższą. W dokumencie znajduje się również postulat powrotu przez samorządy do programu "Zero tolerancji".

PiS chce też administracji samorządowej opartej na e-konsultacjach w urzędach. Władza samorządowa miałaby obowiązek w ten sposób konsultować najważniejsze decyzje.

Za konieczność kandydat PiS powinien uznawać powszechną internetyzację wsi i miasteczek w Polsce w oparciu o fundusze europejskie oraz "wyrównywanie szans mieszkańców obszarów wiejskich pod względem jakości i poziomu życia, dostępu do opieki medycznej, edukacji i kultury, dostępu do pozarolniczego rynku pracy oraz wyrównywania poziomu świadczeń społecznych".

Samorządowic PiS musi opowiadać się za utworzeniem w każdym powiecie zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz domów opieki społecznej.

Powinien także dbać o wychowanie patriotyczne, o "pełną możliwość samorozwoju każdego człowieka, niezależnie od jego statusu majątkowego, pozycji społecznej, płci, wieku, wykształcenia, stanu zdrowia lub miejsca zamieszkania".

"Takie warunki gwarantuje jedynie model zrównoważonego rozwoju i odejście od koncepcji dyfuzyjno-polaryzacyjnej, w której marginalizuje się mieszkańców licznych miast, dzielnic miejskich i wsi" - czytamy w dokumencie.

PiS w połowie października podczas konwencji w Warszawie przedstawiło program dla samorządów. Wśód propozycji znalazło się m.in. powołanie samorządowej służby cywilnej i powiatowych rzeczników praw pacjentów oraz ustanowienie województwa warszawskiego - z wyłączeniem stolicy. PiS ma też osobne programy dla każdego województwa.

Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ ju/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)