Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: rozpatrzmy wniosek o odwołanie Grabarczyka przed wakacjami

0
Podziel się:

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski zwrócił się we wtorek do marszałka
Sejmu Bronisława Komorowskiego o włączenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu wniosku
o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

*Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski zwrócił się we wtorek do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o włączenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. *

Wniosek o odwołanie Grabarczyka PiS złożyło w poniedziałek. Jak powiedział PAP rzecznik marszałka Sejmu Jerzy Smoliński, Komorowski prośbę Gosiewskiego rozpatrzy.

Najbliższe - ostatnie zaplanowane przed sejmowymi wakacjami - posiedzenie Izby ma odbyć się w dniach 14-17 lipca. Zgodnie z regulaminem Sejmu, rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia i nie później niż na następnym posiedzeniu.

Większość konieczna do odwołania ministra wynosi minimum 231 głosów. Według rzecznika rządu Pawła Grasia, wniosek PiS nie ma szans. Sam Grabarczyk zapewnia zaś, że przekona opozycję, iż błędnie ocenia jego działania.

Zarzuty parlamentarzystów PiS wobec Grabarczyka dotyczą m.in. ciągłych zmian w planie budowy dróg ekspresowych i autostrad. Ich zdaniem, minister drastycznie ogranicza liczbę zaplanowanych do budowy dróg. We wniosku o odwołanie ministra posłowie argumentują, że obecnie do 2012 roku ma powstać 1136 km autostrad i dróg ekspresowych - co stanowi 36 proc. tego, co założył poprzedni rząd.

Politykom PiS nie podobają się także m.in. oszczędności budżetowe w resorcie infrastruktury, podniesienie opłat za winiety dla przewoźników oraz ostatnia umowa koncesyjna w sprawie autostrady A-2 Świecko-Nowy Tomyśl, która - według Tchórzewskiego - wskazuje na duże ustępstwo ministra wobec spółek autostradowych.

Zdaniem autorów wniosku, umowa powinna być zbadana pod kątem zgodności z prawem i "zasadami przejrzystości zawierania umów". Jak argumentują, zobowiązała ona budżet państwa do wpłat przez 30 lat na rzecz prywatnego podmiotu "gwarantując mu wysoki zysk przy niskich kosztach eksploatacji".(PAP)

ann/ajg/mok/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)