Notowania

budżet
22.07.2010 14:53

PiS: Rząd tworzy budżet, by potem się chwalić

Posłowie PiS Beata Szydło i Henryk Kowalczyk krytykują ministra Rostowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Posłowie PiS Beata Szydło i Henryk Kowalczyk twierdzą, że rząd PO-PSL zadłuża Polskę. Powtórzyli, że ich klub będzie przeciwny przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu za 2009 r. oraz udzieleniu rządowi absolutorium. *

Wiceszefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Beata Szydło krytykowała rząd i ministra finansów za sposób przygotowania budżetu na 2009 r. Według niej, także przyszłoroczny budżet będzie opierać się na założeniach _ na wyrost _.

_ - Mamy wrażenie, że zarówno przygotowanie budżetu na rok 2009, jak i później jego realizacja, cały teatr, który w trakcie 2009 z tym budżetem się odbywał, był z góry założonym planem po to, aby pokazać Polakom, że rząd radzi sobie z kryzysem, a tak naprawdę niewiele robiono _ - mówiła Szydło.

W jej ocenie, już w chwili, gdy rząd przyjmował założenia do ubiegłorocznego budżetu - w czerwcu 2008 - zdawał sobie sprawę, że są one nierealne. - _ Już w październiku 2008 r. poseł Aleksandra Natalli-Świat zaproponowała, aby opozycja wspólnie z rządem zajęła się problemem finansów publicznych, wtedy w Polsce były już oznaki światowego kryzysu gospodarczego _ - przypomniała Szydło.

Wówczas - dodała posłanka PiS - minister finansów Jacek Rostowski mówił, że kryzysu nie ma i nie będzie. - _ Po wyborach do europarlamentu budżet znowelizowano i zwiększono deficyt budżetowy do realnej wysokości, tak jak zapowiadała to Aleksandra Natalli-Świat _ - mówiła Szydło.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t16874.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jankowiak;2011;bedzie;rokiem;prawdy,68,0,646212.html) Jankowiak: 2011 będzie rokiem prawdy

_ - Podobna sytuacja będzie w bieżącym roku, również te założenia, które są przygotowane do budżetu na 2011 rok w naszym przekonaniu są założeniami na wyrost _ - oceniła posłanka.

-_ Po to, by rząd, pan minister Rostowski mógł za jakiś czas wyjść i powiedzieć, że jest sukces, jest zielona wyspa, a tak naprawdę jest zupełnie inaczej _ - dodała.

_ - Nie ma żadnych reform, nie ma żadnych zapowiedzi rzeczywistej pracy nad reformą finansów publicznych; obawiamy się, że problemy z polskim budżetem i finansami będą coraz większe _ - mówiła posłanka.

Szydło podkreślała, że rząd zadłuża Polskę. Poseł Henryk Kowalczyk przedstawił wyliczenia, z których wynika, że w grudniu 2009 r. zadłużenie sektora rządowego wynosiło 684 mld zł; rok wcześniej - 573 mld zł; tymczasem za rządów PiS: w grudniu 2005 r. - 437 mld zł; w 2006 - 479 mld zł; a we wrześniu 2007 - 492 mld zł.

Poseł zwrócił uwagę, że przez dwa lata rządów PiS przyrost zadłużenia wyniósł 69 mld zł; a przez analogiczny czas rządów PO - 191 mld zł.

Kowalczyk przedstawił też wyliczenia dotyczące kwoty zadłużenia przypadającej na jednego mieszkańca Polski. W grudniu 2005 r. wynosiło ono 11,5 tys. zł; rok później 12,6 tys. zł; w grudniu 2008 r. 15,08 tys. zł; a rok później - 18 tys. zł. _ - Bardzo wyraźny przyrost tego zadłużenia nastąpił w okresie rządów Platformy Obywatelskiej _ - podkreślił.

_ - Przez ostatnie dwa lata ten rząd dał każdemu z państwa ponad pięć tysięcy dodatkowego zadłużenia _ - mówił Kowalczyk. Jak dodał, _ przy sześcioosobowej rodzinie to już jest ponad 100 tys. zł zadłużenia _. _ Jak ta rodzina ma to zadłużenie spłacać, czyli jak państwo ma spłacać, obciążając tę rodzinę dodatkowymi podatkami? _ - zastanawiał się.

Według Kowalczyka, rząd powinien _ jasno powiedzieć, w jakim miejscu stoimy, nie ukrywać zadłużenia i problemów i przystąpić do naprawy . - My do współpracy jesteśmy gotowi, czekamy na propozycje rządu w sprawie ograniczenia tego długu _ - deklarował Kowalczyk. Jak mówił, PiS-owi na tym zależy, ponieważ _ od roku 2012 to rząd PiS będzie musiał się z tym długiem zmierzyć, więc dobrze by był on jak najmniejszy _.

We wczorajszej debacie w Sejmie kluby PO i PSL zapowiedziały, że będą za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za 2009 r. oraz udzieleniem rządowi absolutorium; opozycja będzie przeciw.

Minister finansów Jacek Rostowski - jak mówił - liczy na współpracę z PiS i Lewicą w pracach nad budżetem na 2011 r.

Tagi: budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz