Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS: rząd zaniedbuje sprawę polskiej fabryki Opla

0
Podziel się

Rząd zaniedbuje swoje elementarne obowiązki,
zamiast ratować fabrykę Opla w Gliwicach, zajmuje się tylko
akcjami propagandowymi - twierdzi PiS.

bEgTYZgB

Rząd zaniedbuje swoje elementarne obowiązki, zamiast ratować fabrykę Opla w Gliwicach, zajmuje się tylko akcjami propagandowymi - twierdzi PiS.

W poniedziałek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że kiedy europejskie państwa i rządy walczą o utrzymanie fabryk Opla jest między nimi jeden wyjątek - jest to Polska i gabinet Donalda Tuska. "To jest skandal, znów mamy to samo zajmowanie się propagandą" - podkreślił J. Kaczyński.

Według niego, Tusk powinien "interweniować w Niemczech i rosyjskim banku, aby była gwarancja zatrudnienia dla pracowników" w polskiej fabryce Opla. Premier powinien też, w opinii prezesa PiS, "pojechać do Brukseli i tam pięścią w stół strzelić i powiedzieć krótko, jakie są reguły w UE - komu wolno udzielać pomocy publicznej, a komu nie wolno". "Bo wygląda na to, że w Polsce nie wolno, a np. w Niemczech wolno" - zaznaczył.

bEgTYZgD

Porozumienie, które ma uratować Opla przed bankructwem, zostało wynegocjowane w nocy z piątku na sobotę przez niemiecki rząd, przedstawicieli General Motors i departamentu skarbu USA oraz zainteresowanego przejęciem Opla producenta części samochodowych Magna International.

Niemiecki koncern trafi pod zarząd powierniczy i otrzyma kredyt pomostowy od rządu federalnego oraz czterech krajów związkowych, w których mieszczą się jego zakłady. Ma on zapewnić Oplowi finansowanie do czasu sfinalizowania fuzji z Magną.

Kanadyjsko-austriackie konsorcjum obejmie 20 proc. udziałów w Oplu, a 35 proc. przypadnie występującemu z nią w konsorcjum rosyjskiemu bankowi Sbierbank. Konsorcjum to zamierza również współpracować z rosyjskim producentem samochodów GAZ. 35 proc. akcji zachowa GM, a pozostałe 10 proc. trafi do pracowników Opla.

Magna zapowiada, że żadna z czterech niemieckich fabryk Opla nie zostanie zamknięta, jednak - według nieoficjalnych informacji - przewiduje likwidację około 8,5 tys. miejsc pracy w całej Europie, w tym 2,6 tys. w Niemczech. (PAP)

bEgTYZhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)