Notowania

listy wyborcze
24.07.2011 17:05

PiS układa listy wyborcze. "Atmosfera trochę napięta"

W PiS trwają ostatnie przymiarki do ostatecznego kształtu list wyborczych, które mają być gotowe w sierpniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*W PiS trwają ostatnie przymiarki do ostatecznego kształtu list wyborczych, które mają być gotowe w sierpniu. - _ Nasze listy gwarantują, że odniesiemy sukces w tych wyborach _ - mówią politycy PiS. Atmosfera przed zatwierdzeniem list jest jednak trochę napięta. *

Politycy PiS zapewniają jednak, że nie ma mowy o walkach frakcyjnych.

Na początku lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński ostro skrytykował alfabetyczne propozycje list przedstawione przez zarządy okręgowe partii. Według relacji jednego z polityków tej partii _ prezes powiedział, że jeżeli naszym celem jest przegranie wyborów, to mamy idealne listy _. _ - Apelował o umieszczenie więcej nowych, niezwiązanych z polityką osób _ - mówił wówczas jeden z polityków partii.

Z informacji zbliżonych do kierownictwa PiS wynika, że listy w większości zostały już uzupełnione. Ostateczny ich kształt poznamy jednak dopiero w sierpniu._ - O ile nie ma żadnych wątpliwości co do szpicy poszczególnych list - wiadomo, że w pierwszej kolejności są to obecni parlamentarzyści - o tyle najbardziej nas teraz interesuje, żeby listy były bardzo mocne kandydatami także na tych dalszych miejscach. Tym się obecnie zajmujemy _ - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

_ - Nasze listy gwarantują, że odniesiemy sukces w tych wyborach. Zostały one ułożone tak, aby zapewnić jak najbardziej optymalny wynik w tych wyborach. To jest naszym celem _ - powiedział inny polityk z kierownictwa PiS.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t125136.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/plaskon;byc;jak;lepper;i;kempa;wystarczy;jedno;slowo,134,0,879494.html) Płaskoń: Być jak Lepper i Kempa? Wystarczy jedno słowo

Według niego atmosfera w partii tuż przed zatwierdzeniem list wyborczych jest napięta. Zaprzeczył jednak, jakoby trwała walka o miejsca między frakcją związaną z wiceszefem PiS Zbigniewem Ziobrą (tzw. ziobryści) a dawnymi politykami Porozumienia Centrum (zakon PC), o czym ostatnio spekulują media.

Brudziński takie spekulacje medialne nazywa _ bzdurą . - _ Nie ma żadnych walk frakcyjnych, żadnych przepychanek _ - oświadczył polityk. - Nie ma takiej instytucji jak zakon PC _ - podkreślił wiceszef PiS Adam Lipiński. _ - Jest środowisko, które blisko współpracuje z prezesem, ale łączenie tego w jakiś sposób z historycznym sentymentem jest jakąś bzdurą _ - zaznaczył.

Lipiński podkreślił też, że nie widzi _ żadnej marginalizacji _ osób, które współpracowały z byłym ministrem sprawiedliwości.

Na drugiej stronie czytaj, kto otworzy listy PiS w regionach

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pewną jedynkę na liście wyborczej ma m.in. b. wiceminister sprawiedliwości w resorcie Ziobry Beata Kempa (Świętokrzyskie) czy - również kojarzony z Ziobrą - Arkadiusz Mularczyk (Nowy Sącz).

Niepewna jest co prawda jedynka na liście krakowskiej dla innego polityka kojarzonego z Ziobrą - byłego współpracownika Lecha Kaczyńskiego - Andrzeja Dudy. Jednak na jego sytuację wpływa raczej sprawa ułaskawienia Adama S. - współpracownika zięcia Lecha Kaczyńskiego - Marcina Dubienieckiego. Duda przygotowywał pisma w tej sprawie.

Brudziński zaprzeczył, jakoby PiS przyjęło w jesiennych wyborach _ taktykę smoleńską _. _ - Nie planujemy specjalnej taktyki w oparciu o rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Strategia jest jedna - wygrać _ - zapewnił.

Faktem jest jednak, że osoby związane z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej otrzymają bardzo dobre miejsca na listach PiS. Do Senatu z Krakowa PiS wystawi Zuzannę Kurtykę, wdowę po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 r.

Były wiceszef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin prawdopodobnie otworzy listę w Siedlcach (pierwotnie miał wystartować z trzeciego miejsca w Warszawie).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t41139.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fotyga;opowiada;na;greenpoincie;o;rzadowej;naiwnosci,3,0,721923.html) Fotyga opowiada na Greenpoincie o rządowej naiwności

Gdańską liderką listy PiS ma zostać była szefowa MSZ Anna Fotyga, zaś w Łodzi pierwsze miejsce na liście zapewne otrzyma były wiceszef MSZ Witold Waszczykowski.

Nadal trwają ustalenia, czy Maciej Łopiński - minister Lecha Kaczyńskiego - wystartuje z drugiego miejsca w Gdańsku, czy będzie numerem jeden na liście PiS w Gdyni.

Informatorzy związani z partią zaprzeczyli doniesieniom medialnym o tym, że na pierwszym miejscu krakowskiej listy Andrzeja Dudę miałaby zastąpić Małgorzata Wassermann, córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła Zbigniewa Wassermanna. Również sama Małgorzata Wassermann powiedziała, że nie prowadzi żadnych rozmów z PiS na temat startu. Jak podkreśliła, _ nie bierze w ogóle pod uwagę startu w tegorocznych wyborach parlamentarnych _.

Żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego Beata będzie prawdopodobnie kandydować z listy PiS w wyborach do Senatu z okręgu obejmującego południowe powiaty województwa świętokrzyskiego.

Na liście kandydatów PiS do Sejmu z koszalińskiego okręgu wyborczego znajdzie się prawdopodobnie działaczka partii z Darłowa Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska - matka Gosiewskiego.

Na warszawskiej liście może też znaleźć się Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w Smoleńsku Stefana Melaka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t97350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dera;rzad;boi;sie;obciazajacego;go;raportu,95,0,878431.html) "W rządzie dzieją się rzeczy bardzo wstydliwe" Prawo i Sprawiedliwość uważa, że wokół raportu Millera, toczy się wewnętrzna gra w rządzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t83605.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/brudzinski;pkw;wykroczyla;poza;swoje;kompetencje,38,0,877862.html) PiS oskarża PKW i apeluje do Platformy Państwowa Komisja Wyborcza miała dopuścić się nacisków i przekroczyć swoje kompetencje - twierdzi poseł Joachim Brudziński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t93835.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chcial;przesladowac;pis;dostal;pol;roku,245,0,877045.html) Pół roku więzienia za wpis na forum Michał K. będzie musiał także zapłacić 760 zł grzywny oraz ponieść częściowe koszty postępowania w wysokości 2 tys. zł.
Tagi: listy wyborcze, PiS, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz