Notowania

wiadomości
07.09.2012 14:47

PiS: ustawa ws. płatności dla podwykonawców narusza prawo UE

Ustawa, umożliwiająca wypłatę należności podwykonawcom poszkodowanym przy budowie autostrad, narusza prawo UE, gdyż stanowi nieuprawnioną pomoc państwową - przekonywali w piątek politycy PiS. Ich zdaniem firmy, które taką pomoc otrzymają, będą musiały zwrócić pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ustawa, umożliwiająca wypłatę należności podwykonawcom poszkodowanym przy budowie autostrad, narusza prawo UE, gdyż stanowi nieuprawnioną pomoc państwową - przekonywali w piątek politycy PiS. Ich zdaniem firmy, które taką pomoc otrzymają, będą musiały zwrócić pieniądze.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki mówił na konferencji prasowej, że Unia Europejska zabrania nieuprawnionej pomocy państwowej, a zwłaszcza dzielenia firm na te, które taką pomoc mogą otrzymać i te, które nie mogą jej otrzymać.

Europoseł przekonywał, że przepisy te są w Brukseli "bardzo mocno" przestrzegane i rozliczane. Jego zdaniem ustawa dotycząca płatności dla podwykonawców łamie w tym zakresie unijne prawo.

Jak stwierdził, rząd umożliwił otrzymanie pomocy mikroprzedsiębiorstwom, małym i średnim firmom, a nie dał takiej możliwości dużym firmom i firmom zagranicznym. "Obie te sprawy z całą pewnością będą pretekstem czy też powodem dla Brukseli, dla Komisji Europejskiej, aby zanegować pomoc udzieloną przez rząd firmom na podstawie majowej ustawy, a to oznacza, że te firmy będą te pieniądze musiały oddać z odsetkami" - ostrzegał Czarnecki. A to - jego zdaniem - mogłoby doprowadzić do ich bankructwa. Dodał, że Komisja Europejska ma 10 lat na to, by nakazać firmom, które z pomocy skorzystają, zwrot pieniędzy.

Europoseł ocenił, że rząd okazał się w tej sprawie "skrajnie bezmyślny". "Rząd przygotowuje fatalne, głupie dla polskich firm projekty i albo sobie nie zdaje sprawy z konsekwencji tego, że te pieniądze trzeba będzie oddać, że trzeba będzie bulić z powrotem, albo też chciał mieć przed Euro 2012 problem z głowy" - podkreślił. "Jeżeli byłaby w Księdze Rekordów Guinnessa kategoria +bezmyślność roku+, rząd premiera Donalda Tuska z ministrem Nowakiem na białym koniu, absolutnie - patataj - taką nagrodę mógłby otrzymać" - dodał Czarnecki.

W późniejszej rozmowie z PAP europoseł zapewnił, że informacje, które przedstawił na konferencji prasowej uzyskał w Brukseli, kierując nieoficjalne zapytania do unijnych ekspertów i wyższych urzędników Komisji Europejskiej. "Odpowiedź była jednoznaczna: dostaniemy po głowie" - powiedział PAP. "Rząd nie ma tutaj pola manewru. Znowu okaże się, że albo nie wypłaci tych pieniędzy i oszuka ludzi, albo wypłaci, i też oszuka, bo te firmy będą musiały je zwrócić" - powiedział.

Obecny na konferencji prasowej poseł Jerzy Szmit podkreślił, że żadna firma nie otrzymała na razie na mocy tej ustawy ani złotówki. "Być może wynika to z faktu (...), że doszło wreszcie do osób za to odpowiedzialnych, że pisanie takich ustaw, w których dzieli się przedsiębiorców (...), że to się chyba nie utrzyma, że to się na pewno nie utrzyma" - powiedział Szmit.

Ustawa o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych weszła w życie na początku sierpnia. Zakłada ona, że małe i średnie firmy, a także mikroprzedsiębiorstwa, które pracowały przy budowie autostrad, a nie otrzymały zapłaty za pracę, będą mogły zwrócić się o nią do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. Będzie on mógł wypłacić im pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego, a później będzie je odzyskiwał od wykonawców, którzy nie zapłacili. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

akuc/ son/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz