Notowania

wiadomości
09.06.2011 12:34

PiS wycofał wniosek o odrzucenie projektu ustawy o usługach płatniczych

Sejm będzie kontynuować prace nad projektem ustawy o usługach płatniczych; PiS wycofał wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. W czwartek komisja finansów publicznych postanowiła, że zajmie się nim podkomisja ds. instytucji finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sejm będzie kontynuować prace nad projektem ustawy o usługach płatniczych; PiS wycofał wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. W czwartek komisja finansów publicznych postanowiła, że zajmie się nim podkomisja ds. instytucji finansowych. *

Przygotowane przez rząd regulacje mają wdrożyć unijną dyrektywę z 2007 r. w sprawie usług płatniczych tzw. PSD, która ujednolica przepisy w UE.

Według resortu finansów projekt jest pierwszą próbą systemowego uregulowania w Polsce zarówno usług płatniczych, jak i działalności polegającej na świadczeniu tych usług, a jednocześnie ma charakter prokonsumencki.

Obecnie takie usługi są świadczone jako swobodna działalność gospodarcza. Po wejściu w życie rządowych rozwiązań będzie to działalność regulowana, podlegająca kontroli m.in. Komisji Nadzoru Finansowego.

Zdaniem resortu finansów objęcie instytucji płatniczych nadzorem KNF przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa środków powierzanych tym podmiotom. Ustawa ma obejmować m.in. banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe i ich oddziały, SKOK-i, operatorów pocztowych i pośredników świadczących usługi płatnicze, tzw. okienka kasowe oraz nowe instytucje - biura usług płatniczych. W sumie ustawie będą podlegać 22 tys. 534 podmioty.

Zgodnie z projektem na rynek usług finansowych będą mogli wejść nowi dostawcy: instytucje płatnicze oraz biura usług płatniczych. Instytucja taka, po otrzymaniu zezwolenia KNF albo odpowiedniego organu nadzoru jednego z państw członkowskich, będzie mogła świadczyć usługi w UE.

Do usług płatniczych zaliczane będzie m.in. prowadzenie rachunku, wpłaty i wypłaty gotówki, przelewy, zlecenia. Ponadto w katalogu takich usług znajdą się też płatności przekazywane przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu, będącemu pośrednikiem między użytkownikiem zlecającym transakcję a odbiorcą (gdy płatność przekazywana jest przy użyciu urządzenia telekomunikacyjnego cyfrowego lub informatycznego), usługi płatnicze, polegające na wydawaniu instrumentów płatniczych lub zawieranie umów na przyjmowanie zapłaty przy użyciu tych instrumentów.(PAP)

mmu/ amac/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz