Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS za skierowaniem wysłannika do Kijowa oraz konsultacjami międzyrządowymi

0
Podziel się:

PiS postuluje, by rząd natychmiast rozpoczął intensywne konsultacje
międzyrządowe ws. Ukrainy, skierował specjalnego wysłannika do Kijowa oraz zapewnił pomoc
materialną dla osób represjonowanych. To wnioski z memorandum przesłanego prezydentowi przez PiS.

PiS postuluje, by rząd natychmiast rozpoczął intensywne konsultacje międzyrządowe ws. Ukrainy, skierował specjalnego wysłannika do Kijowa oraz zapewnił pomoc materialną dla osób represjonowanych. To wnioski z memorandum przesłanego prezydentowi przez PiS.

W dokumencie, do którego dotarła PAP, PiS przedstawia 11 postulatów dla polskich władz. Do memorandum - według informacji PAP - został dołączony list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

PiS podkreśla, że z punktu widzenia polskiej racji stanu polityka wschodnia jest szczególnie ważna i powinna skupiać się m.in. "na wywieraniu rozstrzygającego wpływu na kształt polityki wschodniej Unii Europejskiej".

Politycy PiS zaznaczają, że po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i ostatnich wydarzeniach na Ukrainie program powinien być utrzymany. Zastrzegają jednak, że PW "powinno wejść w dojrzałą fazę". "Polska powinna stać na stanowisku, że w przypadku krajów, które wyraźnie wyrażają taką wolę i czynią ku temu satysfakcjonujące starania, Partnerstwo Wschodnie powinno być drogą do członkostwa w UE (...) Taki powinien być wyrażany konsekwentnie i wprost postulat polskiej polityki zagranicznej" - twierdzą.

Według szacunków PiS wydarzenia na Ukrainie stwarzają sytuację, która wymaga "skoncentrowania polskich wysiłków dyplomatycznych na tym kierunku politycznym". Partia Jarosława Kaczyńskiego w dokumencie przekazanym prezydentowi ocenia, że to, co dzieje się na Majdanie Niepodległości w Kijowie pokazuje, "że tylko w przestrzeni społecznej i jedynie w niej trwa realna debata polityczna". Zauważają, że przemiany na Ukrainie są zbyt wolne i słabe, aby nadążyć za zmianami społecznymi.

"W strategicznym interesie Polski leży bowiem Ukraina niepodległa i demokratyczna. Taki stan można osiągnąć poprzez zbliżenie Ukrainy do UE, aż do przyszłego członkostwa włącznie. Przegranie sprawy ukraińskiej byłoby dowodem na nieskuteczność i jałowość wspólnej polityki europejskiej. Natomiast uwieńczone sukcesem starania o włączenie Ukrainy w struktury europejskie będzie umocnieniem UE w skali nie tylko Europy, ale również Zakaukazia oraz Azji Środkowej" - oceniają posłowie.

PiS postuluje, aby polskie władze podjęły wszelkie możliwe inicjatywy na forum międzynarodowym, a zwłaszcza unijnym, których celem będzie wypracowanie nowej propozycji dla Ukrainy. "Nie rozpoczynając powtórnych negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej, należy wypracować pakiet pomocowy dla Ukrainy, uwzględniający bardzo złą sytuację finansową kraju oraz konieczność ułatwienia kontaktów obywateli Ukrainy z Unią Europejską. W tym celu społeczność międzynarodowa, w szczególności Unia Europejska, powinna przedstawić Pakiet na rzecz Partnerstwa z Ukrainą. Powinien on stanowić podstawę do podobnych działań wobec pozostałych krajów Europy Wschodniej, które przyjęły kurs na integrację europejską" - uważają posłowie PiS.

Ich zdaniem pakiet powinien zawierać propozycję pomocy w stabilizacji finansów państwa, zapewnienie Ukrainie wsparcia pozwalającego przetrwać rosyjskie sankcje handlowe oraz "mechanizmy osłonowe ułatwiające ukraińskiej gospodarce dostosowanie się do funkcjonowania na rynkach europejskich".

Postulują również wypracowanie wspólnie ze stroną ukraińską kalendarza wprowadzania w życie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu. Elementem planu dla Ukrainy powinno być - zdaniem PiS - wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy.

W opinii posłów PiS polski rząd powinien rozpocząć niezwłocznie intensywne konsultacje międzyrządowe w sprawie Ukrainy, szczególnie w Europie Środkowo - Wschodniej; powinien też mobilizować wszystkie instytucje międzynarodowe, takie jak OBWE, WTO, ONZ, MFW czy Rada Europy "do włączenia się w działania na rzecz europejskiej drogi państw Europy Wschodniej".

Politycy PiS uważają, że polski parlament powinien zainicjować możliwie szerokie konsultacje między parlamentami europejskimi, szczególnie w regionie Europy Środkowej, których celem "winno być wywarcie realnego wpływu na ośrodki decyzyjne na Ukrainie w celu przestrzegania zasad praworządności" oraz "okazanie solidarności z europejskimi aspiracjami Ukraińców i prodemokratycznymi dążeniami społeczeństwa".

Według PiS w Kijowie bezzwłocznie powinien rozpocząć stałą misję specjalny wysłannik władz polskich "aktywnie pośredniczący" w wypracowaniu porozumienia pomiędzy władzą a opozycją.

Inny pomysł PiS to, aby w ramach pomocy rozwojowej na rok 2014, wyodrębniono pakiet programów pomocowych dla Ukrainy. Zapewniłby on pomoc materialną "dla osób represjonowanych, relegowanych ze studiów i poddanych innym formom dyskryminacji ze względu na swoje zaangażowanie obywatelskie".

W opinii polityków PiS rząd powinien sporządzić dogłębny bilans przewidywanych korzyści wynikających z podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ponadto, zdaniem parlamentarzystów PiS, w przypadku, gdyby na Ukrainie "naruszono wolności demokratyczne" i wprowadzono represje w stosunku do opozycji i protestujących, Polska powinna postulować wprowadzenie zdecydowanych sankcji wobec ukraińskich władz.

Memorandum ws. polskiej polityki wschodniej, w szczególności wobec Ukrainy PiS zapowiedziało po zeszłotygodniowym spotkaniu wiceprezesa partii Adama Lipińskiego z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Na środowej konferencji prasowej w Sejmie Kaczyński poinformował, że dokument, zgodnie z umową z prezydentem, został złożony. (PAP)

(planujemy kontynuacje tematu)

tgo/ eaw/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)