Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS zamierza uruchomić pomoc prawną dla poszkodowanych w powodzi

0
Podziel się

Posłowie PiS planują uruchomienie pomocy prawnej dla poszkodowanych w
powodzi. Dyżury prawników mają się odbywać w biurach poselskich, a ruszą po uzyskaniu od rządu i
władz regionalnych informacji o planowanym zakresie i formach wsparcia dla powodzian.

bEiANtAR

Posłowie PiS planują uruchomienie pomocy prawnej dla poszkodowanych w powodzi. Dyżury prawników mają się odbywać w biurach poselskich, a ruszą po uzyskaniu od rządu i władz regionalnych informacji o planowanym zakresie i formach wsparcia dla powodzian.

Posłowie PiS Andrzej Adamczyk i Ryszard Terlecki poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie, że wystąpili do premiera Donalda Tuska, wojewody małopolskiego, marszałka województwa i prezydenta Krakowa z pytaniami, jakie środki finansowe zostaną przeznaczone dla Krakowa i Małopolski, kiedy zostaną uruchomione, w jakim terminie o pomoc mają występować poszkodowani i jakie dokumenty powinni przedstawić.

"Po uzyskaniu - mam nadzieję szybko - odpowiedzi na te pytania, we współpracy z prawnikami współpracującymi z naszymi biurami oraz z prawnikami wolontariuszami będziemy wspomagać poszkodowanych w składaniu wniosków" - powiedział Adamczyk.

bEiANtAT

W konferencji wziął udział także podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda. "Rozpoczyna się proces odbudowy, odtwarzania, ale przede wszystkim osuszania i sprzątania po powodzi. Ludzie nie dadzą sobie z tym rady sami, trzeba im pomóc" - mówił.

"Jeśli do jesieni poszkodowane rodziny nie będą w stanie przywrócić swoich domów, gospodarstw do porządku, sytuacja zrobi się tragiczna" - dodał.

Jak zaznaczył, po przejściu powodzi rodziny często nie wiedzą nawet "w co ręce włożyć". "Chcemy im udzielić informacji, co mają zrobić i jakiej pomocy jeszcze należy się spodziewać" - podkreślił Duda.

W Małopolsce dyżury takie będą uruchomione w biurze PiS przy ul. Łobzowskiej.

bEiANtAZ

Adamczyk powiedział, że posłowie będą też prosić prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o szybkie odpowiedzi na kierowane do niego przy okazji odbudowy zniszczeń pisemne prośby o możliwość odstąpienia od przetargów. "Bez tych informacji trudno komukolwiek pomóc" - podkreślił.

Jak powiedział Terlecki, do zorganizowania pomocy prawnej Klub Parlamentarny PiS zobligował wszystkich posłów, zwłaszcza w regionach dotkniętych powodzią.

Duda zaznaczył, że występuje na konferencji prasowej jako prawnik. Nadal nie zapadła decyzja, czy będzie on kandydatem PiS w wyborach prezydenta Krakowa. "Ze mną żadnej oficjalnej rozmowy w tej sprawie nie przeprowadzano" - powiedział Duda.

Adamczyk - prezes Zarządu Okręgowego PiS w Krakowie - podkreślił, że decyzja o tym, kto będzie kandydatem PiS musi uzyskać kontrasygnatę kierownictwa partii, a w sytuacji, gdy cała Polska walczy z powodzią i trwa kampania prezydencka, należy się jej spodziewać nie wcześniej niż po wyborach prezydenckich. Pierwotnie w końcu kwietnia miała być ogłoszona kandydatura Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.(PAP)

bEiANtBa

wos/ par/ jra/

bEiANtBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)