Notowania

pis
06.11.2012 13:26

PiS zgłosi pakiet ustaw przeciw nepotyzmowi

Chce m.in. utworzenia Centralnego Rejestru Oświadczeń o środkach finansowych osób zatrudnionych w administracji rządowej i spółkach Skarbu Państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAROL SEREWIS/East News)
Na zdj. poseł PiS Dawid Jackiewicz

Klub Jarosława Kaczyńskiego chce m.in. utworzenia Centralnego Rejestru Oświadczeń o środkach finansowych osób zatrudnionych w administracji rządowej i spółkach Skarbu Państwa.

Posłowie PiS przytoczyli podczas konferencji prasowej w Sejmie poniedziałkową publikację _ Pulsu Biznesu _. Gazeta napisała, że 428 działaczy Platformy Obywatelskiej, członków ich rodzin i znajomych znalazło się we władzach państwowych spółek i agencji. W ciągu pięciu lat mieli zarobić 200 mln złotych.

Według posłów PiS, aby uniknąć podobnych sytuacji potrzebne są zmiany w prawie. Stosowne projekty zostaną złożone w Sejmie w najbliższych dniach.

Jak podkreślił poseł PiS Dawid Jackiewicz Centralny Rejestr Oświadczeń informowałby, kto z działaczy partii politycznej lub z członków ich rodzin jest zatrudniony w spółkach Skarbu Państwa, w ministerstwach, agencjach rządowych, _ jakie z tego tytułu pobiera uposażenie, premie, nagrody _.

- _ To wszystko znajdowałoby się na takiej samej zasadzie jak oświadczenie majątkowe w internecie _ - dodał poseł.

Oświadczenie - według polityków PiS - powinno zawierać informacje nie tylko o miejscu i formie zatrudnienia danej osoby, ale również o wszelkich umowach cywilno-prawnych z nią zawieranych lub udzielonych jej zamówieniach publicznych. Dodatkowo, osoba składająca oświadczenie zobowiązana byłaby do wykazania jakie aktywa finansowe otrzymała z jakiegokolwiek tytułu ze środków pochodzących z administracji publicznej w danym roku podatkowym.

Niezłożenie oświadczenia albo zatajenie w nim informacji skutkowałoby zwolnieniem z posady. Postępowanie wyjaśniające prowadzić miałoby Centralne Biuro Antykorupcyjne. W przypadku stwierdzenia nieprawdy w oświadczeniu kierowany byłby akt oskarżenia do sądu.

Urzędnicy skarbowi mogliby selektywnie dokonywać porównań danych z oświadczeń z danymi znajdującymi się w zeznaniu podatkowym.

PiS chce również wprowadzenia obowiązku upubliczniania przez jednostki administracji rządowej oraz samorządowej informacji o wszystkich przepływach finansowych na rzecz osób zatrudnionych w administracji.

PiS proponuje ponadto ustawowe zobowiązanie jednostki administracji publicznej do udostępniania na żądanie aktualnego spisu osób w niej pracujących wraz z zakresem ich odpowiedzialności.

Jackiewicz przypomniał zapowiedzi premiera Donalda Tuska, złożone w lipcu po tzw. aferze taśmowej. Premier zapowiedział, że we wrześniu przedstawi rozwiązania legislacyjne i organizacyjne, które mają ukrócić zjawiska szeroko pojętego nepotyzmu. Wyraził nadzieję, że do końca roku powstanie i zostanie przyjęty projekt, który uporządkuje sytuację w spółkach Skarbu Państwa i ich spółkach córkach, także jeśli chodzi o reguły wynagradzania.

- _ Jak nie było, tak nie ma żadnych działań ze strony premiera. To kolejna fikcyjna zapowiedź _ - ocenił Jackiewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Jarosław Kaczyński mówi dość. "Miarka się przebrała" Już wiadomo, kiedy prezes PiS przedstawi kandydata na premiera i złoży wniosek o wotum nieufności wobec rządu.
Dlaczego Rostowski nie pobudza gospodarki? Pomysły są Rząd już nie ma monopolu na sposoby walki z kryzysem. Ofensywa opozycji.
Ekonomiści wiedzą, co głównie hamuje polską gospodarkę - _ Obecne ustawy się zestarzały, są do niczego. Nie brońmy ich _ - apelował jeden z uczestników debaty ekonomistów, zorganizowanej przez PiS.
Tagi: pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz