Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS złożył projekt uchwały ws. kontroli NIK w KRRiT

0
Podziel się:

Klub PiS złożył w piątek w Sejmie projekt uchwały zobowiązującej Najwyższą
Izbę Kontroli do zbadania działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie rozdzielenia
koncesji na pierwszym multipleksie (MUX-1).

Klub PiS złożył w piątek w Sejmie projekt uchwały zobowiązującej Najwyższą Izbę Kontroli do zbadania działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie rozdzielenia koncesji na pierwszym multipleksie (MUX-1).

Posłowie PiS chcą m.in. by kontrola wyjaśniła czy stworzono równe warunki dla wszystkich zainteresowanych uzyskaniem koncesji. Szczegóły projektu przedstawili podczas konferencji w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak i europoseł PiS, b. szef NIK Janusz Wojciechowski.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest jednym z podmiotów, które nie mogą być z marszu kontrolowane przez NIK. Merytoryczna działalność Rady może być skontrolowana tylko na zlecenie Sejmu - stąd uchwała. Chodzi nam o kontrolę przygotowań procesu decyzyjnego, rozpisanych konkursów" - powiedział Wojciechowski.

Według projektu uchwały, NIK powinna wyjaśnić m.in. czy w przygotowaniu konkursów KRRiT "zachowała wymogi legalności i rzetelności postępowania", czy zapewniła równą dla wszystkich podmiotów informację o warunkach konkursów, czy zapewniła równe dla wszystkich wymagania dotyczące formy i treści załączonych do wniosku dokumentów.

Wojciechowski zaznaczył, że kontrola powinna odbyć się w ciągu 2 miesięcy i zakończyć się przed zakończeniem procesu przyznawania koncesji.

PiS chce również, by Centralne Biuro AntykorupcyjneBiuro Antykorupcyjne objęło nadzorem konkurs na miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, bo ma wątpliwości co do bezstronności członków KRRiT. Partia złożyła w tej sprawie we wtorek wniosek do szefa CBA Pawła Wojtunika.

Konkurs na cztery ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) KRRiT ogłosiła pod koniec ubiegłego roku. Krajowa Rada zdecydowała, że otrzymają je podmioty nadające programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Rada poinformowała w poniedziałek, że w konkursie na cztery ostatnie miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej wpłynęło 12 wniosków koncesyjnych; był to ostatni dzień, w którym nadawcy mogli składać oferty.

KRRiT na razie nie informuje, kto ubiega się o miejsce na multipleksie. Ze źródeł PAP w Radzie wynika jednak, że jednym z nadawców, którzy wystartowali w konkursie, jest fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka w 2011 r. bezskutecznie ubiegała się o miejsce dla TV Trwam na MUX-1. Odmowną decyzję Rada tłumaczyła niepewną sytuacją finansową Lux Veritatis - w dniu złożenia wniosku o miejsce na multipleksie majątek fundacji wynosił ok. 90 mln zł, większość środków pochodziła z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów.

Zgodnie z art. 4 ust.2 o NIK na zlecenie Sejmu Izba przeprowadza kontrolę działalności m.in. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. NIK bez zgody Sejmu kontroluje wykonanie budżetu KRRiT. (PAP)

tgo/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)