Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pisanie uzasadnienia wyroku ws. gangu Kulawego przedłużone do czerwca

0
Podziel się:

Do końca czerwca potrwa pisanie uzasadnienia wyroku w sprawie gangu
"Kulawego" - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Elblągu Dorota
Zientara. Wyjaśniła, że jest to spowodowane obszernością sprawy.

Do końca czerwca potrwa pisanie uzasadnienia wyroku w sprawie gangu "Kulawego" - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Elblągu Dorota Zientara. Wyjaśniła, że jest to spowodowane obszernością sprawy.

Wyrok w sprawie gangu "Kulawego" zapadł 31 października ub. roku. Sąd Okręgowy w Elblągu uznał wszystkich 15 oskarżonych w procesie za winnych. Najsurowszą karę - dożywocie - wymierzył "Kulawemu"; skazano go m.in. za zaplanowanie i dokonanie zabójstw dwóch biznesmenów ze Szczecina oraz kierowanie grupą, która przemycała papierosy, alkohol i narkotyki oraz wyłudzała odszkodowania za fikcyjne stłuczki, kradzieże i włamania.

O pisemne uzasadnienie wyroku poprosiły sąd strony procesu, m.in. prokurator, wdowy po zamordowanych, obrońcy oskarżonych. Uzasadnienie jest potrzebne stronom do wystąpienia z apelacją od wyroku do sądu wyższej instancji.

Początkowo skład sędziowski ocenił, że zdąży napisać uzasadnienie do końca marca. Sędzia przewodniczący składu wystąpił jednak do prezesa sądu o przedłużenie terminu do końca czerwca i ten wyraził na to zgodę - poinformowała sędzia Zientara. Zgodnie z przepisami na sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie sąd ma 14 dni. Jednak w przypadku spraw obszernych, z bogatym materiałem dowodowym, pisanie uzasadnienia może trwać dłużej.

Oprócz "Kulawego", który został skazany na karę dożywotniego więzienia, na kary po 15 lat pozbawienia wolności skazano trzech "ludzi Kulawego" - Marcina K., Radosława H. i Marcina G. - którzy odpowiadali za zabójstwo dwóch mieszkańców Szczecina. Pozostałych oskarżonych sąd skazał na kary od 9 lat pozbawienia wolności do kary grzywny.

Sąd uznał, że "Kulawy" i trzej inni mężczyźni są winni zabójstw dwóch biznesmenów ze Szczecina, którzy zaginęli w 2003 roku po tym, jak pojechali do domu Jana R. w Kisielicach rozliczyć się z nim za papierosy. Ciał zaginionych mężczyzn do dziś nie odnaleziono - w tym zakresie proces miał charakter poszlakowy.

Proces "Kulawego" rozpoczął się 30 września 2006 roku i trwał do 24 października 2011 roku, w sumie rozprawy trwały 334 dni. Jan R., z powodu swojej niepełnosprawności, był dowożony na salę rozpraw na szpitalnym łóżku, w czasie rozpraw towarzyszyli mu ratownicy medyczni lub lekarze.

Jan R. był w przeszłości wielokrotnie karany, przede wszystkim za przemyt papierosów. Od 2010 roku odsiaduje wyrok 6 lat pozbawienia wolności za rozbój, groźby karalne i znieważenie policjanta. (PAP)

ali/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)