Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PISF i dzieje.pl o historii w polskim kinie

0
Podziel się:

"Konformizm po polsku", "Człowieczeństwo w czasach próby" - m.in. te bloki
tematyczne będą w programie 2. edycji projektu PISF - Filmoteka Szkolna, który ruszy na początku
przyszłego roku szkolnego. Jednym z partnerów projektu jest portal historyczny dzieje.pl.

"Konformizm po polsku", "Człowieczeństwo w czasach próby" - m.in. te bloki tematyczne będą w programie 2. edycji projektu PISF - Filmoteka Szkolna, który ruszy na początku przyszłego roku szkolnego. Jednym z partnerów projektu jest portal historyczny dzieje.pl.

Dzieła rodzimej kinematografii polscy uczniowie będą mogli za darmo oglądać w swoich szkołach.

Poświęcone Filmotece Szkolnej materiały - teksty oraz krótkie materiały wideo - od dziś są dostępne, w specjalnej zakładce, na portalu historycznym dzieje.pl, który prowadzą wspólnie Polska Agencja Prasowa i Muzeum Historii Polski.

"Materiały zamieszczane na portalu stanowią doskonałe uzupełnienie filmów, osadzając je w konkretnym kontekście historycznym. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować młodzieży możliwość szerokiego spojrzenia na przemiany, wydarzenia, jakie dokonały się w Polsce na przestrzeni XX wieku" - podkreśliła, mówiąc o dziejach.pl, Agata Sotomska, która w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej odpowiada za koordynowanie projektu Filmoteka Szkolna.

"Mamy świadomość, że edukacja historyczna pozbawiona odniesień do kina i kreowanej przez niego wizji przeszłości jest niepełna. Dlatego przy wsparciu Filmoteki Szkolnej nasz portal realizuje cykl materiałów dotyczących polskiej historii w polskim kinie" - powiedział redaktor naczelny portalu dzieje.pl Mariusz Jarosiński.

"W projekcie zamierzamy wykorzystywać filmy fabularne i dokumentalne. Każda część naszego cyklu zawierać będzie fragment filmu, najważniejsze informacje na jego temat, sylwetki postaci, galerię fotografii, a także prezentowane w formie wywiadów wideo komentarze historyków, krytyków filmowych, socjologów, psychologów i innych ekspertów" - zapowiedział Jarosiński.

"W miarę możliwości przedstawiać będziemy również opinie samych twórców filmu, a także świadków i uczestników związanych z nim wydarzeń historycznych. Całość uzupełniać będą materiały przeznaczone dla nauczycieli, m.in. scenariusze lekcji" - dodał. Pierwszym tematem cyklu na portalu dzieje.pl jest "Popiół i diament". O filmie Andrzeja Wajdy mówią m.in. historyk prof. Antoni Dudek i krytyk Andrzej Bukowiecki.

Filmoteka Szkolna to program edukacyjny, kierowany do szkół w całej Polsce. Jak zapowiedziała Sotomska, jego druga edycja ruszy na początku przyszłego roku szkolnego (2012/2013).

Projekt realizowany jest od 2009 r. W ramach edycji pierwszej do 14 tys. polskich szkół ponadpodstawowych wysłane zostały zestawy 26 filmowych lekcji na płytach DVD. W każdym zestawie znalazło się 55 filmów rodzimej produkcji - wśród nich filmy Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Zbigniewa Rybczyńskiego.

Filmy, opatrzone komentarzem krytyka, dobrano do zaproponowanych przez specjalistów od danego przedmiotu tematów lekcji i zajęć pozalekcyjnych (język polski, historia, wiedza o sztuce, wiedza o społeczeństwie). W ramach lekcji o temacie "Siła symbolu" uczniowie mogą obejrzeć np. "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, a w ramach lekcji "Rozdroża historii" - "Człowieka z marmuru".

"Celem Filmoteki Szkolnej nie było przygotowanie kursu z historii polskiej kinematografii - chronologicznie, jak to chociażby jest w przypadku Akademii Polskiego Filmu, innego projektu edukacyjnego PISF. Tutaj chodziło o to, by filmy były punktem wyjścia do szerszej rozmowy o świecie, historii, społeczeństwie" - przypomniała w rozmowie z PAP Sotomska.

"Właśnie kończymy prace nad drugą edycją Filmoteki Szkolnej. Tym razem filmy nie będą wydane na DVD tak, jak to było przy okazji pierwszej edycji. Będą dostępne w Internecie" - zapowiedziała koordynatorka projektu. Jak wyjaśniła, będą to filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Uczniowie i nauczyciele ze szkół z całej Polski zyskają do nich bezpłatny dostęp.

"Filmy będą dostępne na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl. To oficjalny portal programu. Nauczyciele dostaną od nas specjalne hasła, za pomocą których będą mogli się na stronie zalogować" - powiedziała Sotomska. Następnie nauczyciele będą mogli prezentować filmy podczas lekcji, jak również zakładać konta na stronie swoim uczniom, a uczniowie - dzięki tym kontom - będą mogli oglądać filmy na komputerach w swoich domach, jeśli nie będzie to możliwe w szkołach.

"Druga edycja Filmoteki Szkolnej to 66 kolejnych polskich tytułów - fabuł, dokumentów, animacji. Ale do Internetu trafią również wszystkie filmy z pierwszej edycji, czyli będzie to łącznie 121 tytułów" - wyjaśniła koordynatorka projektu.

Wśród tytułów, które dołączą do projektu w drugiej edycji, filmów krótko- i pełnometrażowych, znajdą się: "Dworzec Gdański" Marii Zmarz-Koczanowicz, "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna, "Na melinę" Stanisława Różewicza, "Takiego pięknego syna urodziłam" Marcina Koszałki, "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego, "89 mm od Europy" Marcela Łozińskiego, "Rysopis" Jerzego Skolimowskiego, "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, "Dolina Issy" Tadeusza Konwickiego, "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Seksmisja" Juliusza Machulskiego, "Poznań 56" Filipa Bajona, "Wojaczek" Lecha Majewskiego, "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, "Katedra" Tomasza Bagińskiego, "Dekalog, Jeden" Krzysztofa Kieślowskiego, "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej, "Muzykanci" Kazimierza Karabasza.

Filmy zostaną umieszczone w blokach tematycznych, które nauczyciele i uczniowie będą mogli omawiać podczas lekcji. Przykładowe bloki to: "Polacy i Żydzi" (w tym bloku np. film "Dworzec Gdański"), "Rodzice i dzieci" (np. "Takiego pięknego syna urodziłam"), "Obcy i swój" (m.in. "Dwaj ludzie z szafą"), "Konformizm po polsku" (np. "Trzeba zabić tę miłość"), "Buntownicy, odmieńcy, outsiderzy" (m.in. "Rysopis"), "Człowieczeństwo w czasach próby" (np. "Na melinę"), "Być i mieć?" (m.in. "Rezerwat"), "Człowiek religijny" (np. "Katedra", "Dekalog, Jeden").

Program Filmoteka Szkolna realizowany jest przez PISF we współpracy z instytucjami partnerskimi, m.in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołą Filmową.

Patronem portalu historycznego www.dzieje.pl jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

jp/ ls/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)