Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pitera: raport ws. GIS wskazuje na przerażającą niegospodarność

0
Podziel się

Minister Julia Pitera powiedziała, że
przygotowany przez nią raport ws. nieprawidłowości w Głównym
Inspektoriacie Sanitarnym wskazuje na "przerażającą
niegospodarność" tej instytucji. Raport został złożony w piątek w
Ministerstwie Zdrowia - poinformowała Pitera.

bEjbKtEB

Minister Julia Pitera powiedziała, że przygotowany przez nią raport ws. nieprawidłowości w Głównym Inspektoriacie Sanitarnym wskazuje na "przerażającą niegospodarność" tej instytucji. Raport został złożony w piątek w Ministerstwie Zdrowia - poinformowała Pitera.

"Tam było ponad 700 tys. zł na niecelowe umowy, były zadatki na poczet pensji, które zwracano niezgodnie z przepisami, było opłacanie prywatnych rachunków domowych z konta GIS" - powiedziała w poniedziałek w radiowej Trójce minister w kancelarii premiera ds. walki z korupcją.

Dodała, że nieprawidłowości dotyczą także wykorzystywania służbowych samochodów do celów prywatnych, m.in. przez syna jednego z "wysokich urzędników kierownictwa", na co była formalna zgoda urzędu. Wśród osób nadużywających uprawnień wymieniła także głównego inspektora sanitarnego Andrzeja Wojtyłę.

bEjbKtED

"Była niegospodarność zupełnie przerażająca w tej instytucji i to jest niedobry sygnał" - podkreśliła Pitera.

Pytana o konsekwencje, ewentualne dymisje w GIS, powiedziała, że decyzja w tej sprawie należy do minister zdrowia Ewy Kopacz, która "powinna wyciągnąć z tego wnioski". "Zwłaszcza, że tam są także inne aspekty, których już nie drążyliśmy, bo nie mogliśmy do nich dojść ze względu na uprawnienia departamentu kontroli" - dodała.

Zaznaczyła, że minister zdrowia Ewa Kopacz nie zapoznała się jeszcze z raportem, a sygnały nieprawidłowości wypłynęły z wnętrza GIS.

"Coraz częściej jest tak, że dostajemy sygnały od urzędników z wnętrza tej instytucji, którzy mają dość, chcą normalnie, porządnie pracować, nie chcą uczestniczyć w machinacjach, które wiedzą, że są niezgodne z prawem".

bEjbKtEJ

O raporcie dot. nieprawidłowości w GIS pierwsze poinformowało w piątek Radio ZET. (PAP)

kno/ itm/ jbr/

bEjbKtFe
raport
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)